Zdaniem autorów raportu wielkość inwestycji samorządowych w 2023 roku wyraźnie wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim. Była najwyższa w najnowszej historii samorządów w Polsce. Informacja ta może się wydawać zaskakująca, jeśli zostanie zestawiona z alarmującymi doniesieniami o pogarszającej się sytuacji finansowej, w tym o spadku nadwyżki bieżącej w wielu gminach i powiatach. Warto zauważyć, że ten wzrost był w poszczególnych kategoriach samorządów bardzo nierównomierny.
Dominujące sektory, w których inwestują samorządy, nie zmieniają się od lat. Są to przede wszystkim transport (ponad 45 proc. wartości wszystkich projektów) oraz gospodarka komunalna (ponad 15 proc., jeśli liczymy także wydatki na infrastrukturę wiejską, które klasyfikowane są w dziale klasyfikacji budżetowej rolnictwo). Aż 37 proc. wartości nakładów pochłonęły drogi, w tym 17,5 proc. drogi gminne. Ponad 4 proc. to wydatki na transport zbiorowy. Głównie miejski, bo wydatki województw na koleje regionalne to tylko około jednej piątej tej kwoty. Z kolei wśród wydatków na gospodarkę komunalną dominuje gospodarka wodno-kanalizacyjna (około 8 proc. wszystkich wydatków inwestycyjnych samorządów) oraz ochrona powietrza (prawie 2 proc.).
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 października - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze