Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 03:34
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/people/Autolux/100089368071233/
Reklama http://www.budopap.pl/

O przeszłości i współczesności Prószkowa

W ramach obchodów 20-lecia odzyskania przez miasto praw miejskich w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie odbyło się spotkanie z ks. prof. Andrzejem Hanichem. Było ono poświęcone najnowszej książce tego historyka i badacza dziejów Kościoła i Śląska pt. „Prószków od czasów najdawniejszych do współczesności”.
O przeszłości i współczesności Prószkowa

Źródło: gmina Prószków

Ks. prof. Andrzej Hanich w latach 2007–2018 był proboszczem prószkowskiej parafii. Dla kapłana był to nie tylko czas kierowania katolicką społecznością czy prowadzenia prac konserwatorskich w zabytkowym kościele, ale też aktywnego poszukiwania informacji o dziejach miasta. 

-  Powstały dwie książki, dotyczące jego historii -– mówił podczas spotkania ks. prof. Andrzej Hanich. - Były to publikacje „Źródła do dziejów Prószkowa” oraz „Studia z dziejów Prószkowa”. Przygotowując je, dotarłem do wielu ciekawych źródeł i materiałów. Gdy odchodziłem z Prószkowa, to obiecałem, że zostawię po sobie pamiątkę, pisząc uporządkowaną chronologicznie i problemowo monografię miasta. Ważne było dla mnie, aby w tej publikacji uwzględnić jego przeszłość oraz współczesność. 

Książka to ponad 700 stron, które zostały podzielone na 12 rozdziałów. Warto podkreślić, że dzieje miasta są ukazane na tle tego, co działo się w przeszłości na Śląsku. W książce znajdują się informacje, przybliżające dzieje rodziny Prószkowskich czy historię zamku. Publikacja zawiera też rozdziały, poświęcone miejscowemu kościołowi, historii parafii, rozwojowi gospodarki, działalności szkół i placówek dobroczynnych. Ostatnie rozdziały utrwalają pamięć o już nieistniejących w Prószkowie, gminie ewangelickiej i społeczności żydowskiej. Obie te diaspory zniknęły z tutejszego krajobrazu religijnego i kulturowego wraz z zakończeniem II wojny światowej. Czytelnik znajdzie w nich sporo ciekawostek oraz informacji, które po raz pierwszy opublikowano. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 15 lutego - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama