W sali konferencyjnej Publicznego Żłobka w Prószkowie odbyła się pierwsza w tym roku sesja rady miejskiej. Jednym z zagadnień była kwestia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Radni wyrazili także zgodę na przekazanie dwóch dotacji dla województwa opolskiego.
Przeanalizowano plany zagospodarowania przestrzennego
Radni przegłosowali m.in. uchwałę w sprawie oceny aktualnego planu ogólnego i planów miejscowych, obowiązujących na obszarze gminy Prószków. Podczas dyskusji podkreślono, że nie jest ona dokumentem planistycznym, ale rodzajem audytu gminy Prószków w obszarze zagospodarowania przestrzennego. W praktyce nie przesądza o przeznaczeniu terenu. Nie ma też wpływu na wydawanie pozwoleń budowlanych czy status działek. Analiza nakreśla jedynie ramy rozwoju przestrzennego gminy w przyszłości.
Jej autorzy przejrzeli obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, będące w trakcie realizacji procedury planistyczne, wydane decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu oraz wnioski, dotyczące sporządzenia lub zmiany planu miejscowego. Zwrócono też uwagę na „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Prószków”.
Stwierdzono, że obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego zachowują swą aktualność. Powstało 29 opracowań, które obejmują swoim zasięgiem 27% terenu gminy. W trakcie realizacji jest 12 procedur planistycznych. A jeśli chodzi o wydawane pozwolenia budowlane, to w ciągu roku jest ich od kilkunastu do kilkudziesięciu.
Od 1 stycznia 2025 roku każda gmina w Polsce będzie funkcjonować w oparciu o plan ogólny. Stanie się obowiązkowym aktem prawa miejscowego. Zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 8 lutego - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze