Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:13
Przeczytaj:
Reklama https://pebit.pl/
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Sinice, czyli przyszłość naszych wakacji

Chociaż problem zakwitu wód wraca jak bumerang co roku w okresie wakacyjnym, niewiele nas to uczy. Przyjrzyjmy się problemowi działalności człowieka i jego wpływu na zbiorniki wodne.
Sinice, czyli przyszłość naszych wakacji

Źródło: www.medicover.pl, www.national-geographic.pl

Co to są sinice?
Sinice, zwane cyjanobakteriami, to gromada samożywnych bakterii przeprowadzających proces fotosyntezy, w wyniku którego wytwarzają one związki organiczne. Są to proste organizmy, które pojawiły się na Ziemi jako jedne z pierwszych organizmów. Są bardzo odporne na niesprzyjające warunki środowiska. Potrafią przeżyć w słonej wodzie, nie przeszkadza im wysoka temperatura oraz mocne zanieczyszczenia wód. Nie przeszkadzają im nawet zmiany klimatyczne i ich skutki – są odporne zarówno na długotrwałe susze, jak i bardzo wysokie temperatury, a nawet bardzo kwaśne środowisko. O obecności sinic w zbiorniku wodnym świadczyć może pojawiający się na powierzchni zbiornika kożuch. Jego kolor będzie związany z gatunkiem sinic, który go buduje. Oprócz cech wizualnych uwagę należy zwrócić na nieprzyjemny zapach unoszący się nad zbiornikiem i w jego otoczeniu. 

Dlaczego trują?
Jedną z teorii mówiącą o znaczeniu wydzielania toksyn przez sinice jest stosowanie mechanizmu zmniejszającego ryzyko zjedzenia przez organizmy żywiące się planktonem. Zabezpieczeniem przed zjedzeniem miałaby być dla nich produkcja toksyn i uwalnianie ich do środowiska, w którym żyją. Jednak teoria ta jest mało prawdopodobna, ponieważ sinice to jedna z najstarszych ewolucyjnie grup organizmów żyjących na Ziemi. Ich rozwój przypadał na okres, kiedy sinice nie miały zbyt wielu konkurentów w środowisku. Bardziej prawdopodobną przyczyną produkowania trujących substancji przez sinice jest efekt uboczny ich procesów metabolicznych.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 1 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama