Co to są sinice?
Sinice, zwane cyjanobakteriami, to gromada samożywnych bakterii przeprowadzających proces fotosyntezy, w wyniku którego wytwarzają one związki organiczne. Są to proste organizmy, które pojawiły się na Ziemi jako jedne z pierwszych organizmów. Są bardzo odporne na niesprzyjające warunki środowiska. Potrafią przeżyć w słonej wodzie, nie przeszkadza im wysoka temperatura oraz mocne zanieczyszczenia wód. Nie przeszkadzają im nawet zmiany klimatyczne i ich skutki – są odporne zarówno na długotrwałe susze, jak i bardzo wysokie temperatury, a nawet bardzo kwaśne środowisko. O obecności sinic w zbiorniku wodnym świadczyć może pojawiający się na powierzchni zbiornika kożuch. Jego kolor będzie związany z gatunkiem sinic, który go buduje. Oprócz cech wizualnych uwagę należy zwrócić na nieprzyjemny zapach unoszący się nad zbiornikiem i w jego otoczeniu.
Dlaczego trują?
Jedną z teorii mówiącą o znaczeniu wydzielania toksyn przez sinice jest stosowanie mechanizmu zmniejszającego ryzyko zjedzenia przez organizmy żywiące się planktonem. Zabezpieczeniem przed zjedzeniem miałaby być dla nich produkcja toksyn i uwalnianie ich do środowiska, w którym żyją. Jednak teoria ta jest mało prawdopodobna, ponieważ sinice to jedna z najstarszych ewolucyjnie grup organizmów żyjących na Ziemi. Ich rozwój przypadał na okres, kiedy sinice nie miały zbyt wielu konkurentów w środowisku. Bardziej prawdopodobną przyczyną produkowania trujących substancji przez sinice jest efekt uboczny ich procesów metabolicznych.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 1 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze