Ciało noworodka składa się w 75% z wody. U osób starszych woda stanowi 55% masy ciała. Woda jest zatem głównym składnikiem ludzkiego organizmu. Ponieważ jednak ludzie stale tracą wodę, utrzymanie homeostazy wodnej w organizmie jest niezwykle ważne. Ciało wykonuje tę funkcję poprzez niezliczone kontrole fizjologiczne, aby utrzymać niezbędną równowagę wodną.
W naszym organizmie woda pełni wiele różnych funkcji. Najważniejsza jest dla nerek i mózgu: nerki wykorzystują ją do wypłukiwania z organizmu substancji, których już nie potrzebuje lub które są nawet toksyczne. A nasz mózg chce być stale zaopatrywany w składniki odżywcze, aby mógł dobrze pracować. Nasza krew transportuje te składniki odżywcze do niego - a także do wszystkich innych narządów naszego ciała i do naszych mięśni. Krew składa się głównie z wody. Krąży w naszym ciele, dostarczając składniki odżywcze tam, gdzie są potrzebne i zbierając produkty przemiany materii.
Nasze ciało nieustannie traci wodę, ale jest to dla niego niezbędne: kiedy musimy iść do toalety, gdzie pozbywamy się produktów przemiany materii, kiedy się pocimy i nasze ciało ochładza się w tym procesie - a nawet kiedy wydychamy powietrze, ponieważ w powietrzu, którym oddychamy, zawsze znajduje się trochę pary wodnej. Bez wody moglibyśmy przeżyć tylko trzy dni. Picie jest więc niezbędne! Dzieci potrzebują od jednego do dwóch litrów dziennie, a dorośli od dwóch do trzech litrów.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 25 maja - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze