Przedstawiciele Stobrawskego Parku Krajobrazowego zauważają dużą konieczność przekazywania mieszkańcom tego terenu wiedzy dotyczącej wilków. Są to dzikie zwierzęta, którego wzbudzają w ludziach strach. W związku z tym pracownicy bardzo często otrzymują sygnały od mieszkańców czy urzędów gmin o zwierzętach, które rzekomo są wilkami.
- W 2019 roku zorganizowaliśmy pierwsze szkolenie dotyczące wilka – tłumaczy zastępca dyrektora ZOPK Michał Stelmaszyk. – Było ono dedykowane różnego rodzaju instytucjom. Zaprosiliśmy do udziału w nim m.in. przedstawicieli gmin, nadleśnictw czy myśliwych. Chcieliśmy przekazać im najważniejsze informacje dotyczące tego gatunku i zagrożeń wynikających z życia w sąsiedztwie wilka. Liczyliśmy też na to, że ta wiedza będzie dalej przekazywana. Tym razem postanowiliśmy zorganizować spotkanie dla mieszkańców gmin wchodzących w skład Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Zainteresowanie nim przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.
W pierwszej części spotkania zaprezentowano walory Stobrawskiego Parku Krajobrazowego oraz wprowadzono słuchaczy w temat przewodni spotkania, czyli życie w sąsiedztwie wilków. Następnie przedstawiona została specyfika i wyniki prac terenowych, jakie służba parku realizuje podczas monitoringu wilka na terenie parku od 2019 roku. drugiej części spotkania Ewa Przepiórka ze Stowarzyszenia „Z szarym za płotem” przekazała informację na temat biologii gatunku i jego behawioryzmu. Rozmawiano o faktach i mitach związanych z tym gatunkiem. Poruszano też kwestie istotne z punktu widzenia mieszkańców zasiedlonych przez wilki obszarów. Rozmawiano m.in. o zabezpieczaniu zwierząt hodowlanych czy rozpoznawaniu sygnałów wysyłanych przez te zwierzęta, które powinny wzbudzić niepokój.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 23 marca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze