Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.opolskie.pl/2024/10/prow-w-wojewodztwie-opolskim/
sobota, 9 listopada 2024 03:07
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100071770661293
Reklama https://www.facebook.com/FunduszeEuropejskieOpolskie
Reklama https://www.opolskie.pl/dla-ochrony-zdrowia-mieszkancow-regionu/

RAZEM DLA ROZWOJU AGLOMERACJI 2020+

Kończy się realizacja projektu Razem dla rozwoju aglomeracji 2020+ współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG VA Republika Czeska – Polska 2014-2020.
RAZEM DLA ROZWOJU AGLOMERACJI 2020+

Trzyletni projekt, realizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska, Agencję Rozwoju Moraw Środkowych oraz Miasto Ołomuniec (reprezentujące Aglomerację Ołomuniecką) jest rozwinięciem transgranicznej współpracy nawiązanej już w 2016 roku, kiedy to przedstawiciele Aglomeracji Opolskiej i Ołomunieckiej podpisali Porozumienie o współpracy transgranicznej. Było to pierwsze takie Porozumienie podpisane pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi 

za wdrażanie zintegrowanych inwestycji terytorialnych w Polsce i Republice Czeskiej. Kolejnym krokiem do zacieśnienia i pogłębienia współpracy była realizacja pierwszego partnerskiego projektu –  Współpraca Aglomeracji Opolskiej i Aglomeracji Ołomunieckiej, który realizowany był w latach 2017-2018 w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu INTERREG VA Republika Czeska–Polska.

Głównym celem projektu była współpraca instytucjonalna w zakresie rozwoju społeczno – gospodarczego obydwu partnerskich aglomeracji oraz wymiana doświadczeń prowadząca do polepszenia współpracy w zakresie ukierunkowania procesu wdrażania zintegrowanych inwestycji terytorialnych (ZIT) w ramach obydwu obszarów – Aglomeracji Opolskiej oraz Aglomeracji Ołomunieckiej.

Realizacja pierwszego wspólnego projektu pozwoliła na wzmocnienie współpracy transgranicznej i nawiązanie trwałych kontaktów pomiędzy partnerami, co pozwoliło na realizację kolejnego wspólnego przedsięwzięcia -  projektu Razem dla rozwoju aglomeracji. Realizowany był on w latach 2018-2020 również przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG VA Republika Czeska – Polska. Celem globalnym projektu był rozwój współpracy instytucji publicznych oraz stworzenie transgranicznych sieci współpracy, które spowodują efekt multiplikacyjny w zakresie zintegrowanego rozwoju terytorialnego obszarów obydwu aglomeracji.
Kolejny wspólny projekt - Razem dla rozwoju aglomeracji 2020+ to naturalna kontynuacja, doskonalenie i poszerzanie współpracy transgranicznej pomiędzy partnerami 
z pogranicza polsko – czeskiego.

Zadanie realizowane było w latach 2020-2023. Jego głównym celem była wymiana doświadczeń prowadząca do intensyfikacji współpracy w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego Aglomeracji Opolskiej oraz Aglomeracji Ołomunieckiej. Projekt zakładał realizację szeregu powiązanych ze sobą działań po obu stronach granicy. Najważniejsze z nich wiązały się z aktywnym uczestnictwem i zaangażowaniem instytucji partnerskich z obszaru współpracujących ze sobą aglomeracji. I tak, odbyło się 5 wizyt studyjnych po obu stronach granicy. Każda z nich miała temat przewodni istotny z punktu widzenia obu obszarów aglomeracyjnych (transport publiczny, wykorzystanie dziedzictwa kulturowego i zasobów lokalnych do rozwoju gospodarczego, opracowanie i wdrażanie strategii ponadlokalnych, infrastruktura sportowa i wsparcie rozwoju kultury fizycznej przez samorządy, nauka- biznes czyli działalność parków naukowo – technologicznych). Niezwykle istotnym elementem zrealizowanym w ramach projektu były staże pracowników partnerskich instytucji po obu stronach granicy. 

W ramach tego działania staże odbyli nie tylko przedstawiciele partnerów projektu, ale również instytucji współpracujących. Pozwoliło to na zwielokrotnienie wpływu transgranicznego projektu oraz przyczyniło się do nawiązania trwałych relacji pomiędzy podmiotami, które dotychczas ze sobą nie współpracowały. Jest to jedna z najistotniejszych wartości dodanych projektu Razem dla rozwoju aglomeracji 2020+. Trzecia edycja wspólnego projektu przerosła nasze oczekiwania pod względem liczby nawiązanych kontaktów i relacji transgranicznych. Dzięki zaangażowaniu wszystkich partnerów projektu, udało zbudować się sieć współpracy transgranicznej, która będzie rozwijana w kolejnych latach. Stanowi ona doskonałą podstawę realizacji prorozwojowych działań na obszarze polsko – czeskiego pogranicza oraz służy dalszemu zacieśnianiu kontaktów.

Ponadto, w ramach projektu realizowane były działania promocyjne i informacyjne. W mediach społecznościowych zorganizowany został konkurs wiedzy na temat Aglomeracji Ołomunieckiej oraz Republiki Czeskiej. Przeznaczony on był dla różnych grup wiekowych. W ciągu trzech lat realizacji projektu Razem dla rozwoju aglomeracji 2020+ przekonaliśmy się, iż współpraca, partnerstwo, wymiana doświadczeń nie znają granic. Przeciwnie – partnerzy z drugiej strony granicy mogą nas zainspirować i zachęcić do realizacji działań na rzecz naszych społeczności. Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk jest obustronna i tak samo ważna dla partnerów z Polski, jak i z Czech.

Weszliśmy w kolejną perspektywę wydatkowania środków Unii Europejskiej. Ogłoszone zostały pierwsze konkursy w ramach Programu INTERREG Czechy – Polska na lata 2021-2027. Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska wraz z partnerami już dziś pracuje nad kolejnymi wspólnymi projektami. Główna idea współpracy transgranicznej – Przekraczamy Granice – niezmiennie inspiruje nas do działania.  

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama