Celem realizowanych działań była ochrona i popularyzacja zanikających dziedzin rękodzieła ludowego oraz promocja charakterystycznego wzoru kwiatowego wywodzącego się z folkloru opolskiego. Projekt miał także pokazać nowe zastosowanie starych wzorów ludowych, ukazać ich wyjątkowość i piękno, wskazać, jak w nowatorski sposób można je wykorzystywać w połączeniu ze współczesnymi technikami.
Działania projektowe trwały od maja do września br. Odbywały się we wszystkich placówkach GOK-u oraz w Warsztacie Terapii Zajęciowej Fundacji Dom. W tematykę projektu wprowadzała uczestników warsztatów każdorazowo twórczyni ludowa podczas pogadanek na temat wzornictwa charakterystycznego dla Śląska Opolskiego. Następnie uzbrojeni w teoretyczną wiedzę słuchacze przystępowali do zajęć praktycznych, w trakcie których uczyli się haftu płaskiego i szydełkowania. Podczas 36 spotkań poznawali podstawowe techniki, sploty i ściegi. Dowiedzieli się, jak zaplanować wzór, dobierać materiały i narzędzia oraz czytać schematy robótkowe. Wydziergali oryginalne serwetki, bransoletki, kwiatowe broszki czy elementy galanterii. Efekty końcowe to „wyczarowane” igłą i nicią prawdziwe cudeńka: serwetki, bieżniki, ekologiczne torby na zakupy, makatki, poszewki na poduszki, itp. W efekcie działań projektowych powstał zbiór wyjątkowych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych.
Prace te wraz z fotografiami dokumentującymi przebieg projektu można podziwiać na wystawie w minigalerii GOK-u. Bezpłatnie można także nabyć pocztówkę, na której znalazło się rękodzieło wykonane przez uczestników projektu.
Napisz komentarz
Komentarze