Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:05
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100071770661293
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Reaktywowali tradycję

Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowie Opolskim zakończył projekt  „Etno – tradycja – reaktywacja” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022.
Reaktywowali tradycję

Celem realizowanych działań była ochrona i popularyzacja zanikających dziedzin rękodzieła ludowego oraz promocja charakterystycznego wzoru kwiatowego wywodzącego się z folkloru opolskiego. Projekt miał także pokazać nowe zastosowanie starych wzorów ludowych, ukazać ich wyjątkowość i piękno, wskazać, jak w nowatorski sposób można je wykorzystywać w połączeniu ze współczesnymi technikami. 

Działania projektowe trwały od maja do września br. Odbywały się we wszystkich placówkach GOK-u oraz w Warsztacie Terapii Zajęciowej Fundacji Dom. W tematykę projektu wprowadzała uczestników warsztatów każdorazowo twórczyni ludowa podczas pogadanek na temat wzornictwa charakterystycznego dla Śląska Opolskiego. Następnie uzbrojeni w teoretyczną wiedzę słuchacze przystępowali do zajęć praktycznych, w trakcie których uczyli się haftu płaskiego i szydełkowania. Podczas 36 spotkań poznawali podstawowe techniki, sploty i ściegi. Dowiedzieli się, jak zaplanować wzór, dobierać materiały i narzędzia oraz czytać schematy robótkowe. Wydziergali oryginalne serwetki, bransoletki, kwiatowe broszki czy elementy galanterii. Efekty końcowe to „wyczarowane” igłą i nicią prawdziwe cudeńka: serwetki, bieżniki, ekologiczne torby na zakupy, makatki, poszewki na poduszki, itp. W efekcie działań projektowych powstał zbiór wyjątkowych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych. 

Prace te wraz z fotografiami dokumentującymi przebieg projektu można podziwiać na wystawie w minigalerii GOK-u. Bezpłatnie można także nabyć pocztówkę, na której znalazło się rękodzieło wykonane przez uczestników projektu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama