Data w kalendarzu wyznaczona na obchody Dnia Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk nie jest przypadkowa. Nawiązuje do wydarzenia, jakim było sporządzenie w 1979 r. Konwencji Berneńskiej „O ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk.” W dokumencie tym szczególną uwagę zwrócono na gatunki zagrożone oraz ginące (w tym również wędrowne), których ochrona jest ważna i wymaga współdziałania wielu państw. Polska przystąpiła do tej konwencji w 1999 r.
Z Konwencją Berneńską związane jest podejmowanie i koordynacja wielu działań na rzecz spójnej ochrony przyrody na kontynencie europejskim, w tym m.in. prawnych oraz edukacyjnych. Najważniejsza jest ochrona gatunków ginących i ich siedlisk, ale również ważna jest popularyzacja wiedzy o lokalnie występujących gatunkach flory i fauny, które choć póki co – na szczęście - jeszcze nie należą do rzadkości, ale też są cenne i społeczeństwo powinno zyskać taką świadomość.
Taka właśnie była misja i cel podjęcia przez gminę Gogolin inicjatywy opracowania i wydania albumu przyrodniczego „W zgodzie z naturą – Gmina Gogolin i okolice” oraz organizacji prelekcji dla mieszkańców związanej z tym albumem.
Liczący blisko 150 stron i ponad 150 przepięknych, unikatowych zdjęć ze zbliżeniami flory i fauny album podzielony został na kilka rozdziałów: flora gminy Gogolin, drzewa gminy Gogolin, płazy i gady gminy Gogolin, ptaki gminy Gogolin, rezerwat Kamień Śląski, obszar Natura 2000 Kamień Śląski, Zakrzowska Szpica, kamieniołomy, las Szczakiel i łęg odrzański. Największe bogactwo albumu stanowią zjawiskowe fotografie autorstwa Romana Mehlicha, który również współuczestniczył w prelekcji promującej wydawnictwo i opowiadał o tym, w jaki sposób powstają zdjęcia dzikiej przyrody. Pomagali mu pozostali współautorzy publikacji - prof. dr hab. Arkadiusz Nowak i dr hab. Grzegorz Kusza – opowiadając o bogactwie flory w gminie Gogolin.
Album przyrodniczy został wydany przez gminę Gogolin w nakładzie 500 sztuk, stanowi element kampanii promocyjnej prowadzonej przez gminę, dostępny jest również w lokalnych bibliotekach. Przygotowanie i wydruk publikacji finansowane były z budżetu gminy Gogolin w ramach wsparcia lokalnych firm oraz z funduszy unijnych w ramach projektu „Murawy i trawy bogactwem bioróżnorodności”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Co ważne wrześniowa prelekcja na temat bogactwa przyrodniczego gminy nie jest ostatnia, bo planowane są już kolejne – tym razem mają one być poświęcone bardziej gatunkom fauny.
Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 4 października - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze