Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 22:35
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Niech nam żyje flora i fauna!

19 września obchodzony był międzynarodowy Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk. To ważna i potrzebna data w kalendarzu – ma bowiem zwracać uwagę, jak ważną rolę one pełnią dla równowagi świata, w którym żyjemy. Przyrodnicze święto celebrowano m.in. w Gogolinie, gdzie połączono je z prelekcją promującą album przyrodniczy „W zgodzie z naturą - Gmina Gogolin i okolice”.
Niech nam żyje flora i fauna!

Źródło: UM Gogolin

Data w kalendarzu wyznaczona na obchody Dnia Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk nie jest przypadkowa. Nawiązuje do wydarzenia, jakim było sporządzenie w 1979 r. Konwencji Berneńskiej „O ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk.” W dokumencie tym szczególną uwagę zwrócono na gatunki zagrożone oraz ginące (w tym również wędrowne), których ochrona jest ważna i wymaga współdziałania wielu państw. Polska przystąpiła do tej konwencji w 1999 r.

Z Konwencją Berneńską związane jest  podejmowanie i koordynacja wielu działań na rzecz spójnej ochrony przyrody na kontynencie europejskim, w tym m.in. prawnych oraz edukacyjnych.  Najważniejsza jest ochrona gatunków ginących i ich siedlisk, ale również ważna jest popularyzacja wiedzy o lokalnie występujących gatunkach flory i fauny, które choć póki co – na szczęście - jeszcze nie należą do rzadkości, ale też są cenne i społeczeństwo powinno zyskać taką świadomość.  
Taka właśnie była misja i cel podjęcia przez gminę Gogolin inicjatywy opracowania i wydania albumu przyrodniczego „W zgodzie z naturą – Gmina Gogolin i okolice” oraz organizacji prelekcji dla mieszkańców związanej z tym albumem.

Liczący blisko 150 stron i ponad 150 przepięknych, unikatowych  zdjęć ze zbliżeniami flory i fauny  album podzielony został na kilka rozdziałów: flora gminy Gogolin, drzewa gminy Gogolin, płazy i gady gminy Gogolin, ptaki gminy Gogolin, rezerwat Kamień Śląski, obszar Natura 2000 Kamień Śląski, Zakrzowska Szpica, kamieniołomy, las Szczakiel i łęg odrzański. Największe bogactwo albumu stanowią zjawiskowe fotografie autorstwa Romana Mehlicha, który również współuczestniczył w prelekcji promującej wydawnictwo i opowiadał o tym, w jaki sposób powstają zdjęcia dzikiej przyrody. Pomagali mu pozostali współautorzy publikacji - prof. dr hab. Arkadiusz Nowak i dr hab. Grzegorz Kusza – opowiadając o bogactwie flory w gminie Gogolin. 

Album przyrodniczy  został wydany przez gminę Gogolin w nakładzie 500 sztuk, stanowi element kampanii promocyjnej prowadzonej przez gminę, dostępny jest również w lokalnych bibliotekach. Przygotowanie i wydruk publikacji finansowane były z budżetu gminy Gogolin w ramach wsparcia lokalnych firm oraz z funduszy unijnych w ramach projektu  „Murawy i trawy bogactwem bioróżnorodności”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Co ważne wrześniowa prelekcja na temat bogactwa przyrodniczego gminy nie jest ostatnia, bo planowane są już kolejne – tym razem mają one być poświęcone bardziej gatunkom fauny. 

Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 4 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama