Ewidencja dotyczy tych systemów grzewczych, które pracowały przed 1 lipca 2021 r. Jeśli urządzenie zostało zainstalowane i uruchomione w budynku po tej dacie, zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni.
Celem jest stworzenie bazy sposobów ogrzewania, a tym samym mapy emisyjności budynków w kraju. W ewidencji zbierane są informacje dotyczące przede wszystkim domów mieszkalnych, ale pod uwagę wzięte są również lokale usługowe i budynki publiczne. Spis źródeł ciepła ma być narzędziem wspierającym pracę organów administracji centralnej i samorządowej w zakresie planowania polityki niskoemisyjnej.
Jeśli chodzi o statystyki regionalne, to w przypadku powiatu opolskiego najwięcej, bo aż 57% źródeł ciepła zostało zewidencjonowanych w gminie Murów. Spisanych powinno być 1780 punktów adresowych, a do tej pory deklaracje spłynęły z 1030. Wynikami niewiele poniżej 50% może pochwalić się kilka gmin. Na miejscu 18. uplasował się Niemodlin (47%). W spisie uwzględniono 3452 punkty adresowe. Do tej pory z 1638 spłynęły informacje. Gmina Komprachcice zajęła 20. miejsce (47%). Złożone deklaracje dotyczą 1353 punktów adresowych przy 2872 wymaganych. Gmina Prószków również może pochwalić się dobrym wynikiem – do tej pory spisano 46% źródeł ciepła. W ogólnopolskim sprawozdaniu powinno znaleźć się 3090 punktów adresowych. Do tej pory deklaracje spłynęły z 1423 miejsc adresowych, a to daje tej gminie 22. miejsce w rankingu województwa opolskiego.
Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 9 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze