Jak podkreślają organizatorzy, celem wydarzenia jest popularyzowanie wiedzy o zwyczajach i obrzędach, związanych z obchodami dożynek na Śląsku Opolskim. Jest to ostatnia impreza plenerowa w tym roku. Impreza ma już sprawdzoną, wypracowaną na przestrzeni lat formułę, przebiegającą pod znakiem kulinariów i rękodzieła.
Ważną częścią imprezy będzie wręczenie nagród laureatom XIII Wojewódzkiego Konkursu Malowania Porcelany oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. Podczas targów zaplanowano też wręczenie nagród laureatom XXIX Konkursu Fotograficznego Zabytkowa Architektura Wsi Opolskiej – 2024. Uczestnicy imprezy będą mogli zobaczyć nagrodzone zdjęcia.
Na zwiedzających będzie czekać około 80 stoisk handlowych z wyrobami pszczelimi, ludowej twórczości artystycznej i rzemiosła oraz wyrobami kulinarnymi.
Nie można zapomnieć o pokazach i prezentacjach, które będą się odbywać w zagrodach: wykonywania korony żniwnej, kowalstwa, haftu krzyżykowego, przędzenia na kołowrotku czy rzeźbienia w drewnie. Na uczestników imprezy będzie też czekać wioska pszczelarska Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy.
Z innych atrakcji warto wymienić oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Gospodarstwo… Rolnictwo na wsi śląskiej (1850-1945)” i warsztaty wykonywania wycinanki dla osób dorosłych.
Targi będą okazją do skosztowania śląskich przysmaków. Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu przygotował strefę ze stoiskami z tradycyjnymi wyrobami kulinarnymi. Będzie można skosztować tradycyjnego chleba, wypiekanego w skansenowym piecu. Zaplanowano pokazy: przygotowywania domowych przetworów i parzenia naparów ziołowych.
Organizatorzy postarali się też o atrakcje dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Dzieci będą mogły zapoznać się z grami i zabawami swoich dziadków, wziąć udział w spotkaniu edukacyjnym dla małych i dużych „Gospodarstwo… Rolnictwo na wsi śląskiej (1850-1945)” czy obejrzeć „Teatrzyk w walizce”.
W ramach bloku „Muzyka w skansenie” na plenerowej scenie zaprezentują się: Kapela Selekt Band, Siołkowiczanki, zespół śpiewaczy „Dąbrowiacy”, Przeczowskie Skowronki, Szwarne Dziołchy, Kupskie Echo i Ligockie Wrzosy. W kościele z Gręboszowa odbędzie się koncert zespołu śląskiej pieśni ludowej „Silesia”. Zaplanowano też wspólne wykonanie pieśni „Zachodźże słónecko”.
Napisz komentarz
Komentarze