Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 17:53
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://dlarodziny.opolskie.pl/2024/07/12/opolska-karta-rodziny-i-seniora-jest-z-wami-10-lat/
Reklama http://www.budopap.pl/

Szlakiem zabytków techniki

Zabytki techniki to stare kopalnie, mosty, kanały i wodociągi. Wraz z upływem czasu ich wartość wzrasta. Co ciekawe, niektóre z nich wciąż pełnią swoją pierwotną funkcję.
Szlakiem zabytków techniki

Źródło: www.dladziedzictwa.org

Śluza w Kątach Opolskich
Dziedzictwo kulturowe zazwyczaj bywa kojarzone z takimi obiektami jak pałace, zamki czy obiekty sakralne. Czasami zapomina się o zabytkach hydrotechnicznych. 
Warto przypomnieć, że Odra skanalizowana jest stopniami wodnymi od Kędzierzyna-Koźla do Brzegu  Dolnego. Na trasie o łącznej długości 111 km znajduje się aż 16 stopni piętrzących. Te hydrotechniczne konstrukcje wraz z korytem rzeki i zbiornikami retencyjnymi na dopływach tworzą jednolity system wodny, uwzględniający przede wszystkim  wymogi  żeglugi  śródlądowej, ale też ochrony  przed  powodzią.  Przez Kąty Opolskie wiedzie odrzański szlak wodny floty śródlądowej z Gliwic do Szczecina.

Pod pojęciem śluzy kryje się budowla hydrotechniczna, wznoszona na kanale żeglugowym lub przy stopniu wodnym na rzece. Robi się to po to, żeby przeprowadzić jednostki pływające z jednego poziomu wody na drugi, poprzez podnoszenie (bądź opuszczanie) zwierciadła wody w komorze śluzy. W praktyce jest to fragment kanału, który został przegrodzony komorą wodną. Warto zaznaczyć, że bez śluz nie można by utrzymywać żeglugi na rzekach podzielonych stopniami wodnymi na odcinki o odmiennych poziomach wody, a także na wielu kanałach.

Stopień wody piętrzący wraz ze śluzą w Kątach Opolskich wybudowano pod koniec XIX wieku. Obiekt powstał w ramach ogólnokrajowego programu usprawniania żeglugi na Odrze od Koźla do Wrocławia. Przeprowadzono regulację i częściowe prostowanie nurtu rzeki wraz z zapewnieniem odpowiedniego poziomu wody. Nad pracami budowlanymi czuwał radca budownictwa wodnego Mohr. Stopień powstał na zakolu rzeki, gdzie woda była spiętrzana dzięki drewnianym iglicom, które oparto o stalową kładkę, rozpiętą na stalowych kozłach.

Przy stopniu piętrzącym wodę powstały dwie śluzy – większa i mniejsza. Duża miała długość 187,03 metrów i szerokość 9,60 metrów. Głębokość na progu dolnym wynosiła 2,5 metra. Jeśli chodzi o małą śluzę, to jej parametry to odpowiednio: 55 metrów długości, 9,6 metra szerokości oraz 2 metry głębokości. Całość uzupełniał zespół budynków wodomistrzówek, zapewniających ich stałą obsługę. 

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku zlikwidowano tę hydrologiczną budowlę. Z tej dawnej do naszych czasów przetrwał jedynie jaz kozłowo-iglicowy. Zachowało się  też wiele archiwalnych dokumentów. 

Dworce kolejowe w Tarnowie Opolskim oraz Przyworach 
Warto podkreślić, że od drugiej połowy XIX wieku dla rozwoju gminy duże znaczenie miał przemysł wapienniczy, a jego funkcjonowanie nie było możliwe bez rozbudowy na tym terenie sieci kolejowej. W 1845 roku powstał odcinek na trasie Opole-Kędzierzyn-Koźle. Później wybudowano dworzec kolejowy w Przyworach, który wyróżnia się pod względem architektonicznym. Obiekt został oddany do użytku w 1912 roku. Charakteryzuje go bogaty detal architektoniczny. Chodzi m.in. o różnorodną stolarkę okienną i drzwiową czy dekoracyjny szkieletowy szczyt. Wzrok przykuwają też kamienne obramienia otworów wejściowych i cokół. Ze względu na walory historyczne i kulturowe obiekt został wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków gminy Tarnów Opolski. 

Drugi odcinek kolejowy połączył Opole ze Strzelcami Opolskimi w 1878 roku. Był to ważny czynnik rozwoju Tarnowa Opolskiego. Obiekt został otwarty w 1878 roku, a w 1893 roku zyskał on funkcję towarową.

Do Gminnej Ewidencji Zabytków gminy Tarnów Opolski wpisano dworzec PKP oraz dwa inne znajdujące się przy nim obiekty. Chodzi o budynek gospodarczy oraz piwniczkę – skład.

W 2005 roku zamknięty został dworzec na stacji kolejowej w Tarnowie Opolskim. Niepotrzebny budynek kolej przekazano gminie w 2012 roku. W 2015 roku rozpoczął się remont budynku, który zakończono w 2016 roku. Do gmachu przeniesiono  niektóre gminne wydziały. Powstała tam sala do obrad sesyjnych rady gminy oraz poczekalnia dla podróżnych. Ta ostatnia działa w godzinach pracy urzędu.

Dawny młyn w Raszowej
Aby do niego dojechać trzeba na skrzyżowaniu przy Muzeum Wiejskim w Raszowej skręcić w lewo. Następnie kierować się główną drogą aż do ul. Młyńskiej. Niedaleko znajdują się pozostałości młyna nad niewielką rzeczką. Są one ukryte pośród drzew.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekamiAutor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 6.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…
Reklama
Reklama