Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 21:28
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100071770661293
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Piknik Strzelecki w Krasiejowie

W ciepły, czerwcowy dzień, gospodarstwo agroturystyczne „Stary Młyn” w Krasiejowie stało się areną zmagań strzeleckich. 29 czerwca miała miejsce czternasta edycja Pikniku Strzeleckiego, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi z Ozimka. Impreza, ciesząca się rosnącą popularnością każdego roku, zgromadziła blisko 50 entuzjastów broni czarnoprochowej i historii.
Piknik Strzelecki w Krasiejowie

Źródło: Janusz Dziuban

Centralnym punktem tegorocznego pikniku była okolicznościowa tarcza, upamiętniająca 200-lecie budowy Ciechocińskiej Fabryki Soli. To symboliczne połączenie związane jest z postacią Alexandra von Humboldta, niemieckiego przyrodnika i podróżnika, który odwiedził Królewską Hutę Malapane w Ozimku w grudniu 1792 roku, a w maju 1794 roku odwiedził Słońsk nad Wisłą (nieopodal Ciechocinka). Sporządził wtedy raport o ewentualnej eksploatacji istniejących tam źródeł solankowych na potrzeby przemysłowe. Jego zainteresowanie tamtejszymi źródłami solankowymi zapoczątkowało budowę fabryki soli w Ciechocinku, która obchodziła właśnie swoje dwusetlecie.

Prezes Stowarzyszenia, Józef Juros, opowiedział krótko o historii produkcji karabinów w Królewskiej Hucie Malapane, której działalność miała istotne znaczenie podczas wojen napoleońskich i secesji amerykańskiej. Uczestnicy pikniku mieli okazję strzelać do tarczy muszkietem M1809, używając ołowianych kul o średnicy 17 mm. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z  4 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama