Jeszcze w maju na wystawę pod tytułem „Piękno zatrzymane w czasie” przekazano specjalnie przygotowany eksponat – naszą tradycyjną kroszonkę autorstwa twórczyni ludowej Grażyny Filii. Wzór jest oryginalny, bo prezentuje pandę oraz polskiego żubra. Zgodnie z zamysłem autorki, wizerunki tych zwierząt mają symbolizować współpracę Polski i Chin. Są symbolami ochrony przyrody i sztandarowymi przykładami gatunków uratowanych od wyginięcia i przywróconych dzikiej przyrodzie. Warto dodać, że kroszonki z pandą i żubrem są podarunkiem gminy Chrząstowice dla Muzeum Narodowego Tianjin i po zakończeniu wystawy dołączą do zbiorów placówki.
Prezentacja opolskiej kroszonki w Chinach to wielkie wyróżnienie dla twórczyni ludowej i gminy Chrząstowice, tym bardziej że na wystawie prezentowanych jest około 600 eksponatów – głównie wyrobów jubilerskich, unikatowych obiektów złotniczych i artystycznych, jak również rzeźb z bałtyckiego bursztynu. Dedykowana chińskiej publiczności wystawa promuje polską tradycję, kulturę oraz walory turystyczne naszego kraju.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 20 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze