Co to właściwie legionella?
Legionella to rodzaj bakterii występujących powszechnie w środowisku i odpowiedzialnych za niektóre przypadki zapaleń płuc i opłucnej mających często ostry przebieg. Legionella występuje w formie pałeczek. Obecnie znanych jest ponad 50 gatunków pałeczek z rodzaju legionella, a ponad 21 z nich może wywoływać choroby u ludzi. Choroba wywoływana przez legionellę nazywana jest legionellozą i najczęściej wywoływana jest przez jeden z gatunków, a mianowicie Legionella pneumophila. Bakteria ta odpowiedzialna jest za większość, bo nawet 90% zakażeń wśród ludzi. Bakteria legionella występuje powszechnie w środowisku, szczególnie w wodach powierzchniowych i gruntowych, pasożytuje w jednokomórkowych organizmach, takich jak ameby i pantofelki, tworzy często kolonie w rurach wodociągowych, może występować z zbiornikach wodnych, a także w glebie. Instytuty krajowe ustalają, ile komórek bakterii może występować na daną jednostkę objętości wody (na przykład w 100 mililitrach). Szpitale i inne ośrodki lecznicze mają obowiązek zgłaszania i rejestracji legionellozy.
W jaki sposób dochodzi do zakażenia?
Potencjalnym źródłem zakażenia człowieka jest woda i aerozol wodny, o niewielkiej średnicy kropli wynoszących kilka milimetrów lub mniej z występującymi w nich komórkami bakteryjnymi. Do zakażenia bakterią dochodzi poprzez wdychanie aerozoli (czyli drobnych kropli wody), w których występuje bakteria. Takie aerozole wytwarzane są przez różne urządzenia spotykane i używane przez człowieka na co dzień, czyli na przykład prysznice, natryski, nawilżacze powietrza, inhalatory, przemysłowe wieże chłodnicze, systemy klimatyzacyjne, fontanny, skraplacze oraz wiele innych urządzeń, które wytwarzają ogromną ilość drobnych kropli wody. W takich kroplach mogą występować komórki bakterii chorobotwórczych, w tym legionelli, co może powodować ich łatwe dostawanie się do pęcherzyków płucnych. Po dostaniu się do płuc pałeczki legionelli mogą wywołać zapalenie płuc. W ostatnim czasie w Polsce znane są nieliczne przypadki zakażenia legionellą w różnych częściach naszego kraju. Osób, które w ostatnim czasie zaraziły się legionellą, nie łączy wspólne przebywanie w tym samym miejscu, więc według ekspertów nie zaraziły się od siebie. Kontakt z legionellą najprawdopodobniej nastąpił poprzez wodę pochodzącą z wodociągów. Woda ta najprawdopodobniej pochodziła z prysznica, który wytworzył formę łatwo dostającą się do płuc u pacjentów. Epidemiolodzy proszą o wzmożoną ostrożność i zgłaszanie niepokojących sygnałów przy jednoczesnym zachowaniu spokoju.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 7 września - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze