Rejsy po Odrze
Odra jest najdłuższą śródlądową drogą wodną w Polsce. Przewożenie towarów stało się możliwe dzięki uregulowaniu całego koryta i to właśnie dlatego najpiękniejsze ośrodki miejskie mogły się wykształcić. Z Odry jako z drogi transportowej korzystało większość Państw Europy Środkowej – szczególnie te bez dostępu do morza. Z czasem oprócz funkcji przemysłowej, rolniczej i handlowej Odra stała się obiektem służącym turystyce i rekreacji. A w związku z coraz popularniejszym powrotem współczesnego człowieka do natury również zaczęto doceniać jej (choć niektóre utracone bezpowrotnie) walory przyrodnicze. Wspaniałym pomysłem na niedzielną wycieczkę są rejsy po Odrze w Opolu. Do dyspozycji turystów (również turystów we własnym mieście) są wycieczki po Odrze, a zapewnia je statek Opolanin. Podczas wycieczki podziwiać możemy najważniejsze zabytki Opola takie jak: ratusz, katedrę, Wieżę Piastowską oraz Wyspę Bolko. Naszym oczom podczas wycieczki ukażą się piękne tereny przyrodnicze i rekreacyjne Parku Nadodrzańskiego przyciągającego Opolan oraz ludzi spoza miasta. Rejsy po Odrze w sezonie letnim odbywają się regularnie, a poza sezonem organizowane są na zamówienie klienta. Wycieczki statkiem Opolaninem odbywają się w pogodne dni od wtorku do niedzieli według planu zamieszczonego na stronie internetowej (statekopole.pl). Warto również skorzystać z autobusu dojeżdżającego do przystani w cenie biletu na rejs.
Na spacer? Nad Odrę!
Wybierając się na wodne zwiedzanie Opola pod uwagę możemy też wziąć szlak spacerowy lub rowerowy prowadzący wzdłuż Odry. Nadbrzeże Odry to trasa o długości prawie 3 kilometrów. Naszą wycieczkę możemy rozpocząć od Opolskiego Amfiteatru na Parku Nadodrzańskim kończąc. Z pewnością podziwianie miejskiej panoramy oraz przystani dla statków z tej perspektywy dostarczy niesamowitych wrażeń. Jako, że miasto powstało dzięki wodzie rzeki Odry warto odwiedzić również wyspę Bolko na której podziwiać możemy pomniki przyrody (takie jak słynny Dąb Piastowski o obwodzie ponad 450 cm), przystań kajakową oraz obejrzeć panoramę miasta z tarasów widokowych. Wyspa Bolko położona jest między Odrą, a jej przepływowym kanałem Ulgi, ograniczona z jednej strony pozostałością kanału Wińskiego. Na koniec zwiedzania Opola, jako miasta związanego z wodą warto wybrać się na Opolską Wenecję. Jest to teren położony nad kanałem Młynówka. To miejsce jest szczególne – było niegdyś zagłębiem opolskich rzemieślników i dlatego jest tak ważne z historycznego punktu widzenia.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze