Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 12:44
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

Wyciągnęliśmy kleszcza? Co dalej?

Nierzadko w okresie letnim spotykamy się z przypadkami ukąszeń przez kleszcza. Tego typu sytuacji nie należy nigdy bagatelizować, ale nie powinniśmy też od razu wpadać w panikę.
Wyciągnęliśmy kleszcza? Co dalej?

Jeżeli usuniemy kleszcza w ciągu kilku godzin od ukąszenia, ryzyko zachorowania na boreliozę jest bardzo małe.

- Warto wiedzieć, że tylko 10-15% kleszczy jest zakażonych Borrelią - zauważa kierownik Zakładu Mikrobiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Janina Kowalska. - Tyle średnia krajowa, trochę inaczej to wygląda w szczególe: w Polsce centralnej i wschodniej zakażonych jest około 70% kleszczy. Jeśli jednak mamy obawy, czy nie zostaliśmy zakażeni boreliozą, metodą by to potwierdzić bądź wykluczyć jest wykonanie badań  przeciwciał przeciwko Borreli, czyli potwierdzenie odpowiedzi immunologicznej organizmu na obecność bakterii. Z badaniem nie należy się jednak spieszyć, pierwsze przeciwciała bowiem pojawiają się po około dwóch tygodniach od zakażenia. Jeśli testy przeprowadzimy za szybko, możemy mieć złudne przekonanie, że nie zostaliśmy zakażeni. Po 4-8 tygodniach pojawiają się przeciwciała, które mogą się utrzymywać nawet przez lata i to mimo leczenia.

Zakład Mikrobiologii USK wykonuje badania przeciwciał dwoma metodami: przesiewową, immunoenzymatyczną (ELSA), a próbki dodatnie i problematyczne bada się dodatkowo metodą Western Blot (WB).

Trzeba pamiętać, że borelioza przebiega dwuetapowo. Tak zwana wczesna borelioza (kilka dni do kilku tygodni) najczęściej przynosi objawy  grypopodobne, towarzyszy im rumień wędrujący (zaczerwienienie w miejscu wkłucia kleszcza, rozchodzące się promieniście w czasie, z równoczesnym blednięciem w centrum zmiany). Zdarza się, że rumień może być jedynym objawem lub w ogóle może nie wystąpić. Po kilku tygodniach do kilku miesięcy daje objawy reumatologiczne (zapalenia stawów), dermatologiczne, kardiologiczne i neurologiczne.

 Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w  aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 10 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama