Co skrywa woda basenowa?
Publiczne pływalnie są objęte stałą kontrolą przez państwowe instytuty takie jak Państwowa Inspekcja Sanitarna. Pomimo regularnych kontroli nie jest możliwe, aby wszystkie baseny przez cały czas miały wodę najwyższej jakości. Powodem tego, oprócz możliwych zaniedbań ze strony pracowników basenów, są niewłaściwe zachowania ze strony wszystkich jego użytkowników. W wodzie basenowej mogą znajdować się liczne drobnoustroje, w tym mikroorganizmy chorobotwórcze, ale nie tylko. W badanych próbkach pobieranych w różnych basenach ustalono obecność wielu gatunków bakterii takich jak Shigella, Salmonella, gronkowiec złocisty, przecinkowiec cholery czy bakterie kałowe na przykład E. coli. Spośród wirusów wykryto nawet tak groźne jak wirus wywołujący chorobę polio czy wirus żółtaczki zakaźnej. W wodzie basenowej wykryto również grzyby i pierwotniaki, a także pasożyty jelitowe. Choroby na basenie mogą przenosić się nie tylko drogą wodną, ale również bezpośrednio pomiędzy użytkownikami basenów, poprzez klimatyzację, picie wody basenowej oraz wdychanie aerozoli wodnych w basenach.
Czy dezynfekcja wystarczy?
Aby ograniczyć rozwój drobnoustrojów, do celów sanitarnych w basenach stosuje się specjalną chemię basenową oraz system filtracji wody. Chemia basenowa powinna być dobrze dobrana, tak aby ograniczyć rozwój drobnoustrojów. Do dezynfekowania wody stosuje się najczęściej związki chloru takie jak podchloryn sodu. Właściwości dezynfekcyjne chloru są dobrze znane i sprawdzone. Chlor ma zdolność do utleniania związków organicznych i nieorganicznych. Należy również pamiętać, że woda podgrzewana, na przykład w brodzikach dla dzieci oraz jacuzzi, skrywa najwięcej mikroorganizmów, dlatego stosuje się w nich dodatkową ochronę na przykład w postaci ozonowania wody lub naświetlania jej promieniami nadfioletowymi. Woda w basenie oczyszczana jest poprzez filtrację wstępną, dezynfekcję oraz utrzymanie odpowiedniego odczynu wody (pH). Sztuką jest dobranie najmniejszej ilości środków chemicznych do basenów przy jednoczesnej ich skuteczności, dlatego ważny jest stały monitoring wody w basenie.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 10 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze