Wydarzenie odbywało się na historycznych ulicach i placach Gothy, które stanowiły magiczne tło dla barwnych spektakli. Tancerze, muzycy i śpiewacy z 23 krajów europejskich spotkali się, aby zaprezentować swoje dziedzictwo kulturalne, prezentując pieśni i tańce ludowe.
Wystąpiły cztery zespoły z Polski, w tym grupa taneczna Dialog z Dylak, która już po raz szósty wzięła udział w festiwalu.
- Uczestnictwo w Europeade jest dla nas zawsze bardzo ważnym punktem w działalności grupy – mówi Joanna Franczok z Dialogu. - Cieszymy się, że co roku od 2016 roku możemy brać udział w tym festiwalu. Dzięki temu zdobywamy nowe doświadczenia, uczymy się nowych tańców, zwiedzamy inne kraje, zawieramy nowe znajomości, które pielęgnujemy podczas późniejszych wyjazdów. To jedyne miejsce, gdzie można spotkać tak wiele grup, które z pasją robią to, co my.
Podczas wydarzenia odbyły się liczne warsztaty. W ciągu pięciu dni 15 członków grupy tanecznej wymieniło się pomysłami z prawie 200 grupami z Europy.
– To nie były wakacje – mówi Joanna Franczok. - Mieliśmy kilka występów w mieście, ćwiczyliśmy, ale też przygotowywaliśmy wspólny program na warsztatach z grupami tanecznymi z Niemiec. Byliśmy w ruchu od rana do wieczora.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 27 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze