- Najpierw pandemia, teraz wojna na Ukrainie, kryzys gospodarczy, energetyczny. Przed rokiem 2020 ciężko było sobie wyobrazić, w jakich warunkach przyjdzie funkcjonować samorządom. Jaki był miniony rok dla Powiatu Opolskiego?
- Rzeczywiście jeśli chodzi o trudności, z którymi borykają się samorządy, to ostatnich kilku lat nie da się porównać z niczym. Spadają samorządowe dochody z tytułu udziałów w podatkach PIT i CIT, rośnie inflacja, skaczą ceny energii, materiałów, rosną więc koszty inwestycji, koszty utrzymania naszych jednostek. Mijający rok był bardzo trudny, dlatego cieszę się, że udało nam się zrealizować zaplanowane inwestycje. Najwięcej zainwestowaliśmy w zadania drogowe.
- Jakie były według Pana najważniejsze?
- Zatem za nami rozbudowa ul. Opolskiej w Domecku w gminie Komprachcice. Koszt to bez mała 3 mln złotych, z czego ponad 2,1 mln zł pochodzi z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Co do zakresu prac, gruntowny remont ulicy Opolskiej w Domecku będącej fragmentem drogi powiatowej obejmował budowę kanalizacji, chodnika wraz ze zjazdami oraz wykonanie jezdni i poboczy. Teraz odcinek ten jest dużo bezpieczniejszy, to tym istotniejsze, że znajduje się w okolicach kościoła, przedszkola i szkoły podstawowej.
Przy okazji podkreślę, że powiat zarządza jedną z najdłuższych sieci dróg na tle innych powiatów w województwie, liczy ona dla porównania tyle, ile stąd nad Bałtyk - ponad 540 km. Przy tak rozległej sieci nie jest możliwe zrealizowanie w krótkim czasie wszystkich oczekiwanych inwestycji, biorąc pod uwagę możliwości finansowe powiatów. A chcę podkreślić, że zdecydowana większość pieniędzy przeznaczanych co roku na inwestycje idzie właśnie na drogi. Jednocześnie systematycznie pozyskujemy dofinansowania na ten cel.
Kolejna duża inwestycja realizowana w tym roku to przebudowa drogi w Polskiej Nowej Wsi do szerokości 7 m. Droga była wąska, bardzo uszkodzona, przebudowa była więc konieczna, ale ze względu na zakres prac, długość oraz typ i specyfikę drogi - kosztowna. Można było ją zrealizować w tym roku, bo właśnie w 2022 r. uzyskaliśmy rządowe środki na sfinansowanie całej inwestycji.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 8 grudnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze