- Dziś, gdy mówi się o mniejszościach w województwie opolskim, raczej nie wspomina się o Żydach. Ty jednak wychowałeś się w żydowskiej rodzinie. Czy mógłbyś nam przybliżyć jej historię?
- Ubolewam, że mimo iż nasz region jest znany ze swojej wielokulturowości, bardzo mało wspomina się o kulturze żydowskiej, podczas gdy to właśnie ta społeczność była przez wiele lat kluczowa na Górnym Śląsku politycznie i ekonomicznie. Ale do rzeczy - rodzina mojej mamy, która jest żydowską stroną mojej rodziny, pochodzi z Łomaz niedaleko Białej Podlaskiej, gdzie urodził się jej ojciec. Mój dziadek podczas wojny przeżył bardzo dużo: uciekł z łódzkiego getta i trafił do obozu Auschwitz-Birkenau, a gdy wojna się skończyła, schronił się w Opolu, gdzie poznał moja babcię - też uchodźczynię ze wschodu. Mój dziadek był jedynym członkiem rodziny, który przeżył wojnę - jego rodzice i czworo rodzeństwa zostali zamordowani.
- Na przykład mniejszość niemiecka czy luteranie są zrzeszeni w różnych organizacjach. Czy mniejszość żydowska też ma takie struktury?
- Oczywiście, że tak! Od dawien dawna społeczność żydowska organizowała się w Polsce w najróżniejszym kształcie. W Polsce czynnie działa 27 synagog, które siłą rzeczy są centrami, wobec których zbierają się członkowie społeczności. Mamy też osiem gmin żydowskich, które organizują nabożeństwa, opiekują się cmentarzami i uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych. Oprócz tego w Warszawie i w Krakowie funkcjonują Centra Społeczności Żydowskiej, czyli Jewish Community Centers, w skrócie JCC, które animują społeczność, prowadzą działania edukacyjne, kulturalne i integracyjne. Oprócz tego nie brakuje Żydowskich Towarzystw Społeczno-Kulturalnych czy organizacji wyspecjalizowanych dla konkretnych nurtów judaizmu, jak np. Chabad-Lubawicz. Ponadto kilka miast w Polsce organizuje festiwale kultury żydowskiej, a w Warszawie na stałe funkcjonuje Teatr Żydowski.
- Jesteś w jakiś sposób zaangażowany w działalność tych organizacji?
Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 1 września - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze