Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 12:35
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/people/Autolux/100089368071233/
Reklama http://www.budopap.pl/

Poznaj historię regionu

Wakacje to czas, który można wykorzystać do zwiedzania muzeów oraz izb regionalnych. Jak się okazuje, na terenie powiatu opolskiego jest sporo takich miejsc.
Poznaj historię regionu

Autor: gmina Turawa

Izba regionalna w Ligocie Turawskiej
Jednym z takich wyjątkowych miejsc jest Wiejska Izba Regionalna Gminy Turawa w Ligocie Turawskiej. Pomysł utworzenia małego wiejskiego muzeum wielokrotnie był tematem posiedzeń rady sołeckiej i Grupy Odnowy Wsi tej miejscowości. Inicjatorką przedsięwzięcia była sołtyska Danuta Matysek. Ostatecznie izba regionalna została założona w 2004 roku i przez wiele lat jej siedzibą były prywatne pomieszczenia. Ekspozycja obejmowała trzy sale w budynku oraz wystawę dawnych narzędzi i maszyn rolniczych na wolnym powietrzu. Od 2013 roku siedzibą izby regionalnej jest remiza OSP w Ligocie Turawskiej. 

W pomieszczeniach można obejrzeć sprzęt gospodarstwa domowego ułatwiający prace w domu i obejściu, poza tym znajdują się tu również pamiątki rodzinne ze szkła, porcelany i ceramiki, bielizna stołowa czy pościelowa. Trzeba też wspomnieć o wyprawie ślubnej panny młodej czy świętych obrazach. Można również podziwiać tutaj lokalne rękodzielnictwo.

Opiekunem Izby jest Danuta Matysek. Można się z nią skontaktować, dzwoniąc pod numer telefonu 604 887 743.

Izba Regionalna  w Skarbiszowicach
Pomysł na otwarcie izby regionalnej w budynku świetlicy wiejskiej w Skarbiszowicach zrodził się pod wpływem poszukiwania cennych wartości związanych z tradycją i obrzędowością mieszkańców wsi i okolicy. Skarbiszowice to miejscowość niezwykła. Żyją w niej przesiedleńcy z rejonu kresów wschodnich, Ślązacy oraz ludzie napływowi z innych części kraju. Izbą opiekuje się Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Skarbiszowice.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 14 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama