Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 09:16
Przeczytaj:
Reklama https://pebit.pl/
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Powstał pierwszy deskal na Opolszczyźnie

W Starych Siołkowicach powstał pierwszy na Opolszczyźnie deskal. Pod tą nazwą kryje się mural namalowany na drzwiach dawnej stodoły. W ten sposób miejscowość dołączyła do projektu „Cichy memoriał”.
Powstał pierwszy deskal na Opolszczyźnie

Autor: www.staresiolkowice.pl

Jest to przedsięwzięcie autorstwa Arkadiusza Andrejkowa, który pochodzi z Sanoka. Rozpoczął je w 2017 roku. Inspiracją dla niego były stare szopy i stodoły, które stały w podkarpackich wsiach. Artysta wpadł na pomysł, aby zagospodarować przestrzeń na wspomnianych obiektach i dać im drugie życie poprzez namalowanie na nich czegoś ciekawego w formie muralu. W ten oto sposób na deski starych budynków gospodarczych zostały przeniesione sceny ze starych fotografii. Często przedstawiały dawnych właścicieli danej szopy czy stodoły. Murale malowane są na desce, dlatego zaczęto nazywać je deskalami.

Od 2017 roku powstało już ponad 150 murali. Można je podziwiać głównie na Podkarpaciu, ale również w Wielkopolsce czy na Podlasiu. Inspiracją do prac są archiwalne fotografie dawnych mieszkańców wsi.

- Nie każde zdjęcie da się przenieść na drzwi stodoły – mówi Arkadiusz Andrejkow. - Duże znaczenie ma również historia, która się z nim wiąże. Przygotowanie deskalu zajmuje jeden dzień. Deski stodoły się gruntowane odpowiednim preparatem do ścian. Na tym podkładzie maluję farbami elewacyjnymi, które są odporne na warunki atmosferyczne.  

W przypadku Starych Siołkowic na drzwiach stodoły można podziwiać zbiorowy portret. Jest on inspirowany dwiema fotografiami, w tym jednym ponadstuletnim zdjęciem. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli właściciele nieruchomości.

- O tym artyście przeczytałam dawno temu – wspomina Brygida Kulig. – To był listopad 2020 roku. W „Gościu Niedzielnym” ukazał się artykuł, przybliżający twórczość pana Arkadiusza. Bardzo mi się to spodobało i pomyślałam, że nasza stodoła to bardzo dobre miejsce na deskal. Skontaktowałam się z artystą i zaczęliśmy korespondować. Po wymianie informacji i zdjęć zdecydował się na namalowanie deskalu. Ustaliliśmy, że kiedy będzie w pobliżu, to stworzy go dla nas. Na ten moment musieliśmy czekać aż do 6 czerwca tego roku. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 23 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama