Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 04:04
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/people/Autolux/100089368071233/
Reklama http://www.budopap.pl/

Debatowali w Dębskiej Kuźni

W poniedziałek 6 czerwca w świetlicy Pod Lipami odbyła się debata pt. „30 lat Europejskiej karty języków regionalnych i mniejszościowych (1992-2022)”. Spotkaniu przewodniczył prof. dr hab. Grzegorz Janusz, kierownik Zakładu Praw Człowieka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Debatowali w Dębskiej Kuźni

Autor: gmina Chrząstowice

Wydarzenie organizowane było przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim przy współpracy z Gminą Chrząstowice i finansowane było z ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, konsulatu w Opolu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Jak przyznają uczestnicy, debata z punktu widzenia aktualnej sytuacji politycznej w Polsce związanej ze zmniejszeniem godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości była bardzo dobrą okazją, by porozmawiać o prawach do pielęgnowania oraz nauczania języków mniejszości.

Głównym prelegentem debaty był wspomniany już prof. dr hab. Grzegorz Janusz, który specjalizuje się w prawach mniejszości narodowych w Europie. Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych z zakresu praw mniejszości narodowych oraz ponad 30 ekspertyz zleconych przez instytucje publiczne (m.in. sejm, senat, MSZ, MSWiA, MAiC, NIK, GUS). Prof. Janusz to także współautor pierwotnego projektu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym i ekspert Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama