Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 22:01
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100071770661293
Reklama http://www.budopap.pl/

Dwa jubileusze, jedno świętowanie

Miniony weekend upłynął mieszkańcom Dębskiej Kuźni pod znakiem świętowania. W sobotnie popołudnie odbył się w wiosce festyn z okazji 40-lecia istnienia parafii oraz drugiej rocznicy otwarcia parku Beiera.
Dwa jubileusze, jedno świętowanie

Autor: Maria Kwiecińska

Do wspólnego świętowania zaproszeni byli nie tylko mieszkańcy wioski i gminy Chrząstowice, ale także goście, którzy zainteresowani są historią lokalną. Całość obchodów rozpoczęła się o godz. 14.00 mszą św. w kościele parafialnym sprawowaną w języku niemieckim. Wierni modlili się w intencji fundatora oraz osób dbających o park Beiera oraz za żywych i zmarłych budowniczych świątyni.

Z okazji jubileuszu 40-lecia istnienia parafii pod świątynią posadzono 40 krzewów. To wydarzenie miało charakter symboliczny. Jak tłumaczą mieszkańcy wioski, posadzone rośliny mają być pamiątką dla młodych pokoleń, aby ci nie zapominali o wartościach religijnych i historii Dębskiej Kuźni. Swój krzew posadził m.in. ksiądz proboszcz Marcin Kulisz, a także dzieci i inni. 

Warto wspomnieć, że wśród zaproszonych gości znalazło się również wiele osób, które doskonale pamiętają historię budowy świątyni, konsekrację i inne ważne wydarzenia religijne związane z życiem tutejszej społeczności. Parafia w Dębskiej Kuźni erygowana została 17 sierpnia 1982 roku. 27 kwietnia 1978 roku odbyło się uroczyste poświęcenie placu pod budowę kościoła i krzyża, którego dokonał biskup Antoni Adamiuk. Z kolei kościół parafialny wybudowano w latach 1978-1982, a jego konsekracji dokonał arcybiskup Alfons Nossol 18 października 1981 roku. Pierwszym proboszczem parafii został ksiądz Jerzy Gallus, drugim Rufin Grzesiek (zmarły 7 lipca 2014), a trzecim Marcin Kulisz.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama