Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 09:17
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/people/Autolux/100089368071233/
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

O dyni w różnych odsłonach

Z mistrzem carvingu Danielem Bewko rozmawia Małgorzata Łyczak
O dyni w różnych odsłonach

- Jesień coraz częściej bywa kojarzona z dynią. Daje się zauważyć nie tylko jej powrót do ogródków uprawnych. Przybywa również inicjatyw, wydarzeń czy festynów, związanych z tą rośliną. Warto pamiętać, że choć dynia zazwyczaj jest nazywana warzywem, to jednak z botanicznego punktu widzenia, jest owocem. Czy w Pana odczuciu dania, wykonywane z dyni są coraz bardziej popularne w Polsce? 
- To prawda. Wydaje mi się, że najbardziej znaną jest zupa-krem z dyni. Jednak można z niej robić też ciasta, przetwory, dżemy, budynie czy kompoty. Przybywa osób, które chcą eksperymentować z tym owocem. Tym bardziej, że coraz więcej odmian jest dostępnych w Polsce. Poza tym dynia to owoc sezonowy. A to z kolei wpływa na atrakcyjność dań, z niej wykonywanych. 

- Zajmuje się Pan też carvingiem, czyli tworzeniem dekoracji z warzyw i owoców. Czy dynia nadaje się do tego rodzaju kulinarnych zabiegów artystycznych? 
- Dynie ze względu na odpowiednią twardość miąższu są niewątpliwie najlepszym w obróbce surowcem do rzeźbienia. Mamy ich na rynku ogromny wybór. Nie mogą być za twarde i najlepiej pracować na świeżo zerwanych owocach. Sprawdzają się takie odmiany jak dynia zwyczajna, lunga di napoli, makaronowa czy piżmowa. Jest trwała i świetnie się sprawdza w przypadku kompozycji przestrzennych. 

- Warto przypomnieć, że to właśnie, dzięki dyni został Pan dwukrotnym Mistrzem Carvingu w 2020 roku… 

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 8 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama