„Miasto zostało przygotowane na przejście fali i wysoki stan wody. W gotowości do pracy pozostaje polder Żelazna, który jest stale dozorowany przez pracowników PGW WP. Uruchomienie tego obiektu jest uzależnione od tempa przemieszczania się fali oraz jej wysokości. Wody rzeki Odry zasadniczo mieszczą się w międzywału. Wszystko za sprawą uruchomienia w optymalnym momencie zbiornika Racibórz Dolny , który przechwycił falę i wymiernie ją wypłaszczył, pochłaniając ok. 147 mln m3 wody. Na tę sytuację wpływ miał także polder Buków, który zmagazynował ponad 50 mln m3 wody. Jednak z uwagi na nasycenie zlewni Odry wodą i nadwyrężenie obwałowań wysokim jej stanem, trwa podwyższanie korpusów wałów oraz ich uszczelnianie i dociążanie w miejscach newralgicznych” – informują Wody Polskie RZGW Gliwice.
Wysoki stan wód w korycie Odry będzie się utrzymywał przez najbliższe dni z uwagi na wysoki poziom wód w zbiorniku Racibórz Dolny oraz w dopływach do Odry poniżej zbiornika – długa fala.
– Tak jak zapowiadamy konsekwentnie od paru dni – woda utrzyma się w międzywalu, choć trzeba pamiętać, że cały czas obowiązuje stan alarmowy – informuje prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - W związku z tym cały czas monitorujemy wały. Czy mogą gdzieś zacząć przesiąkać? Nie powinny, ale pozostajemy czujni.
Napisz komentarz
Komentarze