Obiekt ten jest jednym z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zamków w Polsce. Jego historia sięga XIII wieku, gdy powstała w tym miejscu pierwsza drewniano-ziemna warownia. Sam zamek został wzniesiony przez rodzinę książęcą Bolesława I, aby bronić ziem opolskich. W późniejszych latach wielokrotnie był podbijany, burzony, palony i zdobywany przez europejskie mocarstwa. Przez wieki zamek przechodził liczne przebudowy i modernizacje, które dodały mu splendoru i architektonicznego bogactwa, łącząc style gotycki, renesansowy i barokowy.
- Jest odbiciem polskiej historii, kamieniem szlachetnym o który walczyli Niemcy, Czesi, Polacy; księgą na której stronach zapisała się historia regionu, historia Polski i Europy. Mury, podziemne tunele, lochy oraz ukryte pomieszczenia być może nadal kryją skarby zachodniej Polski, należące do najpotężniejszych rodów tamtego okresu, chowane tu przed wojenną zawieruchą przez 700 lat historii Zamku- tak w wielkim skrócie o obiekcie przeczytać można na oficjalnej stronie internetowej niemodlińskiego zamku.
W ostatnim czasie burmistrz Niemodlina Bartłomiej Kostrzewa przekazał informację, iż tutejszy Zamek Książęcy stara się o przyznanie tytułu Pomnika Historii. Jest to jedna z form ochrony zabytków w Polsce, określonych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Tytuł ten ustanawiany jest w drodze rozporządzenia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przyznawany jest zabytkom nieruchomym o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 8 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze