Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 10:03
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100071770661293
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Hotele dla owadów to więcej niż modny dodatek do ogrodu

Hotele dla owadów, znane również jako domki dla owadów lub azyle dla owadów, zdobyły w ostatnich latach ogromną popularność. Są to sztucznie stworzone schronienia, miejsca lęgowe i zimowania dla owadów, które cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko u ogrodników dbających o naturę, ale także w biologii szkolnej i w ramach permakultury. Ale co dokładnie kryje się za tymi małymi domkami, które często wyglądają jak misternie wykonane miniatury budynków?
Hotele dla owadów to więcej niż modny dodatek do ogrodu
zdjęcie poglądowe

Historia hoteli dla owadów sięga daleko wstecz. Pierwsze budki dla dzikich pszczół zostały zbudowane już około 1840 roku w Anglii przez prywatne osoby, wówczas raczej w celach obserwacyjnych. Mogą one być uważane za prekursorów dzisiejszych hoteli dla owadów, które są odpowiednie dla różnych grup owadów. Jednak prawdziwe rozpowszechnienie nastąpiło dopiero w latach 90. XX wieku, gdy praktyczne środki ochrony przed owadami, które można było stosować praktycznie przez każdego, zaczęły przyciągać coraz większą uwagę. Europejskie organizacje ochrony środowiska przyczyniły się do zwiększenia znaczenia hoteli dla owadów, a także w kontekście permakultury odgrywają one ważną rolę.

Różnorodność hoteli dla owadów jest imponująca. Obejmuje ona małe, samodzielnie wykonane kreacje oraz duże modele przypominające ściany lub szafki. Są one często budowane przez grupy ochrony środowiska lub realizowane przez przedsiębiorstwa ogrodnicze i krajobrazowe. Ich budowa nie jest tylko funkcjonalna, ale także estetycznie atrakcyjna, co przyczynia się do tego, że często można je znaleźć w ogrodach, parkach i nawet na wystawach ogrodniczych.

Po co owadom domki?
Dlaczego jednak hotele dla owadów są tak ważne? Odpowiedź tkwi w silnym zakłóceniu naturalnych siedlisk owadów przez ingerencje ludzkie. Monokultury, stosowanie pestycydów i tendencja do schludnych krajobrazów doprowadziły do tego, że naturalne siedliska owadów stają się coraz rzadsze. Hotele dla owadów oferują im alternatywne miejsce życia i przyczyniają się tym samym do zachowania różnorodności świata owadów.

Oprócz znaczenia dla różnorodności gatunkowej hotele dla owadów spełniają także praktyczne funkcje w ogrodach. Wiele pożytecznych owadów, takich jak trzmiele, dzikie pszczoły i różne gatunki os, przyczynia się poprzez zapylanie i zwalczanie szkodników do utrzymania równowagi ekologicznej. Ponadto hotele dla owadów służą również celom edukacyjnym, szczególnie dla szkół, które chcą przekazać swoim uczniom wiedzę na temat biologii owadów i praktycznej ochrony środowiska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama