Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 02:39
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100071770661293
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Dlaczego bez śniegu?

Pokrywy kanalizacyjne czasami zimą nie są pokryte śniegiem. Nie jest to w pierwszym momencie rzecz, na której skupiamy uwagę, ale po chwili zastanowienia się możemy sobie zadać pytanie o to, czemu tak jest.
Dlaczego bez śniegu?

Kanalizacja pod ziemią jest ogrzewana przez ciepło generowane przez przepływające w niej ścieki. To ciepło może sprawić, że pokrywy kanalizacyjne są jednym z pierwszych miejsc, gdzie śnieg topnieje. Kanalizacja jest położona pod ziemią, gdzie temperatura jest stabilniejsza niż na powierzchni. Temperatura gruntu zależy od głębokości, w związku z tym często przyjmowana temperatura gruntu wynosząca 6°C ma zastosowanie na głębokości około 2 m (w okresie stycznia/lutego), podczas gdy na głębokości 1 m wynosi ona tylko około 4,5°C. Ciepło przenikające z gruntu może być wystarczające, aby utrzymać pokrywy kanalizacyjne wolne od śniegu. Na ulicach, gdzie znajdują się otwory kanalizacyjne, ruch pojazdów i pieszych może sprawić, że pokrywy te są regularnie odsłaniane od śniegu. W wyniku tego mechanicznego oddziaływania śnieg ma mniejsze szanse na zaleganie na nich. Niektóre pokrywy kanalizacyjne są projektowane w taki sposób, aby minimalizować zaleganie na nich śniegu. Mogą mieć specjalne kształty, które ułatwiają odpływ wody lub też wyposażone są w żebra, które utrudniają zaleganie śniegu. W niektórych obszarach usługi miejskie monitorują i utrzymują otwory kanalizacyjne, aby zapewnić swobodny przepływ wody deszczowej czy topniejącego śniegu. Regularne sprawdzanie i utrzymanie mogą zapobiegać zaleganiu śniegu na pokrywach kanalizacyjnych.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 14 grudnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama