Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 04:26
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

To był niezwykle intensywny rok dla naszej gminy

Rozmowa z wójtem gminy Turawa Dominikiem Pikosem rozmawia Małgorzata Łyczak.
To był niezwykle intensywny rok dla naszej gminy

- Grudzień to czas podsumowań i refleksji. Jaki to był rok dla gminy i jej mieszkańców? Co było największym wyzwaniem, jeśli chodzi o realizowane przedsięwzięcia?
- To był niezwykle intensywny rok dla naszej gminy. Najważniejsze zadania, które udało się zakończyć w 2023 roku, to budowa ścieżki pieszo-rowerowej, przebudowa drogi gminnej w Bierdzanach, utworzenie ośrodka zdrowia wraz z punktem szczepień w Turawie i modernizacja energetyczna budynku przedszkola w Bierdzanach oraz budynku Urzędu Gminy w Turawie. Te zadania wymagały ogromnego zaangażowania. Ukończenie ścieżki pieszo-rowerowej, jednej z największych inwestycji w gminie Turawa, było dla nas priorytetem. Ta długo wyczekiwana inwestycja, której realizacja trwała trzy lata, służy teraz mieszkańcom naszej gminy, ale również turystom. Kolejny projekt, z którego jestem dumny, to przychodnia Kard-Med w Turawie. Nowa lokalizacja, personel, ale przede wszystkim nowoczesny sprzęt zdecydowanie podnoszą jakość świadczonych tam usług i z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że jest to jedna z najnowocześniejszych przychodni w regionie. Po kilku latach nieobecności wrócił też lekarz do Kadłuba Turawskiego. Planujemy również przeprowadzić remont ośrodka zdrowia w Osowcu i zwiększyć tam częstotliwość korzystania z usług lekarskich. Dużym wyzwaniem była dla nas modernizacja budynku urzędu gminy, dzięki której obniżyliśmy koszty eksploatacji. Bardzo ważnym aspektem przedsięwzięcia było również dostosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych. Oprócz inwestycji tworzymy bogatą ofertę zajęć dla naszych mieszkańców, począwszy od najmłodszych, po seniorów. Stale poszerzamy katalog usług społecznych, m.in. wprowadziliśmy usługę door to door i otworzyliśmy pierwszą na terenie naszej gminy placówkę wsparcia dziennego B.A.Z.A. w Kotorzu Wielkim. Jak co roku wspieramy nasze jednostki OSP, przeznaczając środki w budżecie na nowy sprzęt, który ma poprawić warunki bezpieczeństwa pracy. Trudno wymienić wszystkie realizowane przedsięwzięcia służące poprawie życia naszych mieszkańców.

- Rok 2023 w budżecie gminy Turawa charakteryzuje się mocnym załącznikiem inwestycyjnym. Jak aktualnie wygląda zaawansowanie zaplanowanych do realizacji najważniejszych przedsięwzięć?
- Podjęliśmy się budowy gminnego żłobka w Kotorzu Małym. To niezwykle ważna inwestycja i ten temat był obecny już od dłuższego czasu. Po wielu staraniach 25 maja tego roku podpisaliśmy umowę na wykonanie inwestycji opiewającej na ponad 5 mln zł. Wbicie pierwszej łopaty pod budowę żłobka było dla mnie momentem przełomowym w historii naszej gminy. Już teraz możemy zobaczyć, jak budynek rośnie i pięknieje w oczach, a pod koniec pierwszego kwartału 2024 roku wszyscy będziemy mogli podziwiać efekty tych prac. Będzie to placówka na miarę naszych czasów, w pełni przystosowana dla najmłodszych i spełniająca potrzeby rodziców. Na etapie końcowym są również prace projektowe dotyczące budowy przyszkolnej hali sportowej w Zawadzie. Pozyskane środki z programu Olimpia pozwolą nam na realizację tego zadania już w przyszłym roku. Jedną z inwestycji kończących bieżący rok był zakup samochodu bojowego dla jednostki OSP Ligota Turawska. W minioną sobotę odbyła się uroczystość powitania pojazdu przez mieszkańców wsi.

- Jakie są najważniejsze założenia budżetowe na 2024 rok? Czy gmina będzie się starać o środki unijne?

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 14 grudnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama