Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 02:13
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100071770661293
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

Co kryje się za śniegiem?

Zima kojarzy się ze srogimi mrozami i bajecznymi pejzażami. Śnieg nie tylko zdobi krajobraz, ale pełni kluczową rolę w cyklu hydrologicznym, wpływając na życie na Ziemi na różnych poziomach.
Co kryje się za śniegiem?

Źródło: www.lasy.gov.pl, www.poradnikogrodniczy.pl

Proces formowania się śniegu zaczyna się od parowania wody z powierzchni ziemi. Energia słoneczna skłania wodę do parowania, unosząc ją w górę. Tam, w chmurach, temperatura spada, a cząsteczki pary kondensują, tworząc mikroskopijne kropelki wody. Gdy temperatura spada wystarczająco nisko, następuje moment, w którym te kropelki zaczynają krzepnąć w kryształki lodu – to właśnie proces krystalizacji atmosferycznej. Kiedy kryształy lodu rozwijają się w chmurze, mogą łączyć się ze sobą, tworząc większe struktury. To zjawisko nazywane jest agregacją. W miarę przechodzenia przez różne warunki atmosferyczne, takie jak zmiany wilgotności i temperatury, płatki śniegu przybierają różne formy. Ten proces nadaje śniegowi różnorodność kształtów i rozmiarów, tworząc piękno każdego płatka. Gdy płatki śniegu osiągną wystarczającą masę, zaczynają opadać na ziemię w postaci opadu śniegu. To zjawisko, znane jako sychta śnieżna, jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zimy. Jednak opadający śnieg to nie tylko urok wizualny – stanowi on również istotne źródło wody w przyrodzie.

Śnieg pełni kluczową rolę w cyklu hydrologicznym, wpływając na dostępność wody w różnych formach i obszarach. Gdy topnieje, zasila rzeki i jeziora, utrzymując płynność obiegu wody na Ziemi. To naturalne źródło nawodnienia dla roślin, gleby i zwierząt.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 30 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama