Co badamy?
Parametry wody pitnej, dokładność i częstotliwość ich mierzenia określone są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Woda, która przeznaczona jest do spożywania przez ludzi, nie powinna zawierać żadnych mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów. Załącznik do rozporządzenia zawiera szczegółowe wytyczne i instrukcje dotyczące między innymi wymagań i parametrów mikrobiologicznych i chemicznych (np. metali ciężkich), substancji promieniotwórczych oraz wiele innych czynników istotnych z punktu widzenia zdrowia człowieka.
Metody monitoringu wód
Wody powierzchniowe badane są pod różnym kątem, tak aby woda dostająca się do naszych kranów była czysta i nadawała się do spożycia przez ludzi. Podstawowymi badaniami są badania fizyczne i organoleptyczne polegające na określaniu barwy, mętności, pH, przewodności oraz zapachu i smaku. Przewodność wody można określić jako ilość substancji rozpuszczonych w wodzie w formie jonów. Im więcej jonów zawiera woda, tym większe jej przewodnictwo. Przewodność wody mierzy się za pomocą urządzenia zwanego konduktometrem i odnosi się do wody o odpowiedniej temperaturze. Przewodność wód źródlanych o niskiej mineralizacji zwykle wynosi kilkadziesiąt mikroSiemensów na centymetr, ale wody przeznaczone do picia mają przeważnie 2500 mikroSimensów na centymetr. Z kolei badanie pH wody jest równie nieskomplikowane i polega na określeniu pH za pomocą specjalnych urządzeń zwanych pH-metrami, możliwe jest również użycie pasków wskaźnikowych czy kropelkowego miernika odczynu roztworu. Bardziej skomplikowanym procesem laboratoryjnym jest zastosowanie metod analizy miareczkowej lub metody potencjometrycznej. Równie ważne co wykorzystanie metod fizycznych i organoleptycznych wody jest badanie parametrów chemicznych. Badania te pozwalają na przykład ocenić, ile w wodzie znajduje się chloru i jego związków, co pozwala określić, czy jego norma nie została przekroczona. Oprócz badań chemicznych do określenia jakości wody podczas prowadzenia monitoringu wód ważnym aspektem jest badanie parametrów mikrobiologicznych. To dzięki temu procesowi możemy określić źródło potencjalnych zakażeń i przyczyn chorób. Szczególnie badanymi mikroorganizmami są bakterie z grupy coli, enterokoki czy bakterii z rodzaju Clostridium. Te ostatnie mogą być szczególnie niebezpieczne i są odpowiedzialne za wiele bardzo trudnych do wyleczenia chorób.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 23 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze