Co to jest plankton?
W każdym możliwym środowisku wodnym na Ziemi istnieją niewielkich rozmiarów organizmy, którym trudno jest aktywnie przeciwstawić się prądom wodnym. Żyją w toni wodnej w grupie wraz z innymi organizmami. Taką grupę organizmów nazywamy planktonem. Organizmy planktonowe są zazwyczaj niewielkich rozmiarów i należą do wszystkich grup systematycznych. Wśród organizmów planktonowych spotkać możemy bakterie, sinice, glony, pierwotniaki, drobne skorupiaki, duże i małe owady i ich larwy oraz nawet drobne kręgowce takie jak na przykład małe ryby. W umiarkowanej strefie klimatycznej aktywność organizmów planktonowych zmienia się wraz ze zmianami pór roku. Widać to szczególnie po zmianach przeźroczystości wody w stawach i rzekach. Na jesień na skutek wydłużenia się okresu ciemności zmniejsza się ilość światła wpadającego do zbiornika wodnego, a tym samym spada liczebność zwierząt planktonowych, glonów i sinic.
Razem raźniej
Plankton zbudowany jest z tzw. zooplanktonu, czyli drobnych zwierząt oraz z fitoplanktonu, czyli planktonu roślinnego. Zooplankton tworzą również pierwotniaki. Zooplankton polskich jezior, rzek, stawów czy nawet kałuż obejmuje głównie gatunki niewielkich skorupiaków takich jak wioślarki, widłonogi oraz małe organizmy takie jak wrotki i pierwotniaki, małe larwy niektórych owadów oraz małży. Skorupiaki występujące w planktonie odżywiają się planktonem roślinnym (tzw. fitoplanktonem). Nieprzetrawiona materia roślinna wraca do zbiornika, użyźniając go. Planktonem odżywiają się nie tylko małe organizmy, ale również duże kręgowce, w tym ryby planktonożerne.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 2 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze