- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej po remoncie budynku Urzędu Gminy w Turawie przeniósł się do pomieszczeń po dawnym ośrodku zdrowia. Jednak to nie jedyna zmiana. Proszę w kilku zdaniach odnieść się do planów na przyszłość dotyczących działalności kierowanej przez Panią instytucji.
- Jesteśmy w trakcie planowania działań w kierunku przekształcania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Turawie w Centrum Usług Społecznych. Liczę na to, że ta nowa struktura zacznie funkcjonować od połowy przyszłego roku po otrzymaniu wsparcia finansowego w ramach projektu realizowanego przez ROPS w Opolu. CUS pozwala na udzielanie bardziej kompleksowego wsparcia skierowanego do całej lokalnej społeczności, a nie jedynie do grup osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem i będących w ubóstwie w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej. Konkretne usługi zostaną wprowadzone po przeprowadzeniu diagnozy potrzeb społecznych. Nadal będziemy realizować zadania własne gminy oraz zlecone z zakresu administracji rządowej, którymi dotychczas zajmował się ośrodek w Turawie. Przekształcenie GOPS-u w CUS to szansa rozwojowa oraz możliwość podjęcia nowych form aktywności przy pozostawieniu dotychczasowych. Nie spowoduje to zmarnotrawienia dorobku lokalnej pomocy społecznej.
- A jak od strony logistycznej wygląda tworzenie Centrum Usług Społecznych w Turawie?
- Nowa instytucja powstanie w ramach projektu realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu, w którym bierze udział gmina Turawa. Jest on finansowany ze środków unijnych. Na zaproszenie ROPS-u w Opolu wspólnie z wójtem gminy Turawa Dominikiem Pikosem wzięliśmy udział w dwudniowej wizycie studyjnej do centrów usług społecznych. Jej celem było bezpośrednie zapoznanie się z działalnością tych instytucji. Ja oraz moi pracownicy zostaliśmy też przeszkoleni zgodnie z obowiązującym w tej kwestii prawem. Odbyło się to w ramach projektu „Kooperacje 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin” realizowanego przez ROPS w Opolu. Udział gminy Turawa w tym przedsięwzięciu przewiduje również uzyskanie wsparcia finansowego na uruchomienie CUS-u. Będziemy także kontynuować nasz sztandarowy projekt, czyli usługi transportowe Door to Door dla osób o ograniczonej mobilności, a także usługi opieki wytchnieniowej dziennej i całodobowej oraz asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością.
- Jakie czynniki wpłynęły na to, że zaproponowała Pani władzom gminy przekształcenie GOPS-u w CUS?
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 2 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze