Pod uwagę wzięto trzy kluczowe wskaźniki ekonomiczne i trzy aspekty pozafinansowe. Przeanalizowano (z oficjalnych danych za maj i czerwiec 2023) liczby dotyczące bezrobocia, wynagrodzeń i cen mieszkań z „drugiej ręki” w szesnastu miastach wojewódzkich. Dodatkowo porównano w nich istotne dla ogólnego zadowolenia z życia aspekty, takie jak: dostęp do lekarzy, przestępczość i jakość powietrza.
Opole jest zdecydowanym liderem w kategorii „jakość powietrza”. Średnie wskazanie dla pyłu zawieszonego PM10 wynosi 16 ug/m sześc. To o połowę niższy odczyt niż w Warszawie. Za stolicą polskiej piosenki są Gorzów i Poznań, a na ostatnich trzech miejscach kolejno: Kraków, Rzeszów i Warszawa. Analizując przestępczość Opole też wypada znakomicie, bezpieczniej jest tylko w trzech miastach wojewódzkich (Rzeszów, Olsztyn, Lublin). W górnej połówce zestawienia stolica naszego województwa znajduje się także w kategoriach dostępność do mieszkań i jeśli chodzi o średnie wynagrodzenie. W analizowanych sześciu kategoriach Opole w TOP 10 znalazło się aż w czterech.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze