Decydujący wpływ na uzyskane wyniki finansowe miała w dalszym ciągu zakłócona równowaga popytowo-podażowa, będąca następstwem zbrojnej agresji Rosji wobec Ukrainy.
- Utrzymujący się poziom inflacji oraz wysokie ceny nośników energii doprowadziły do obniżenia popytu i aktywności zakupowej odbiorców produktów oferowanych przez naszą spółkę. Ponadto wzrost cen surowców energetycznych przełożył się na zwiększenie wydatków na koszty stałe przedsiębiorstwa - ocenia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A., wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.
Pozytywny wpływ na osiągnięte wyniki miały środki finansowe przyznane Spółce w ramach wsparcia dla sektorów energochłonnych związanego z nagłymi wzrostami cen gazu i energii elektrycznej. - W przypadku Grupy Azoty ZAK S.A. kwota wsparcia finansowego wyniosła 31 mln zł – mówi Filip Grzegorczyk.
Segment Oxoplast
Kluczowe czynniki wpływające na sytuację rynkową dla produktów Segmentu Oxoplast pozostają niezmienne od II połowy 2022 r. W I kwartale 2023 roku w dalszym ciągu obserwowany był niski popyt na produkty, spowodowany dużym spowolnieniem rynku oraz wyższymi, w stosunku do innych regionów, cenami surowców. Sytuację komplikował import tańszych produktów – plastyfikatorów i alkoholi OXO na rynki europejskie, wpływający na konkurencyjność cen. Z uwagi na niską aktywność odbiorców odnotowano spadek sprzedanych wolumenów, głównie w przypadku alkoholi OXO. Marża EBITDA Segmentu Oxoplast w I kwartale 2023 roku ukształtowała się na poziomie minus 14,4%.
Segment Agro
W I kwartale 2023 roku z uwagi na niską aktywność zakupową odbiorców nastąpił spadek sprzedaży nawozów. Na sytuację rynkową Segmentu znacząco wpłynął bezcłowy import produktów spoza Unii Europejskiej. Spadek cen r/r kluczowego surowca – gazu ziemnego nie zrekompensował spadku cen produktów i niższych wolumenów sprzedaży. Wypracowana w I kwartale 2023 roku marża EBITDA Segmentu Agro ukształtowała się na poziomie minus 15,9%.
Komunikat prasowy
Napisz komentarz
Komentarze