Zaczęło się w Chinach i Egipcie
Warto podkreślić, że zwyczaj i historia wysyłania kartek z życzeniami wywodzi się od starożytnych Chińczyków oraz Egipcjan. Ci pierwsi wymieniali wiadomości dobrej woli z okazji Nowego Roku. Natomiast Egipcjanie przekazywali pozdrowienia na papirusowych zwojach. W Europie obdarowywano się ręcznie robionymi kartkami z życzeniami już na początku XV wieku. Na przykład w Niemczech w 1400 roku noworoczne życzenia przekazywano na drzeworytach.
Pierwsza pocztówka pojawiła się w opublikowanej formie w Londynie w 1843 roku. Jej wykonanie zlecił sir Henry Cole znany jest jako twórca Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Był uzdolnionym rysownikiem i autorem recenzji teatralnych. W 1838 roku został sekretarzem komitetu, którego celem była reforma poczty.
Wiosną 1843 roku sir Cole zlecił swojemu przyjacielowi, John'owi Horsley'owi narysowanie grafiki, przedstawiającej rodzinę zleceniodawcy, wznoszącą toast na cześć adresata kartki. Pod spodem widniał napis „A Marry Christmas and a Happy New Year to you". Po obu stronach rozbawionej familii znalazły się jeszcze - także na życzenie sir Henry'ego - rysunki przedstawiające pomoc ubogim. Zleceniodawca przed Bożym Narodzeniem wysłał kilkadziesiąt takich kartek.
Podobno impulsem do przygotowania świątecznych kartek była dla sir Cole'a niechęć do spędzania długich, grudniowych wieczorów nad pisaniem listów z życzeniami. Zajmowało mu to sporo czasu i było dość męczące. Zresztą w „świątecznym obrocie" pojawiały się listy ilustrowane bożonarodzeniowymi rysunkami.
Trzy lata później Henry Cole namówił pocztę do przygotowania dwóch tysięcy kartek bożonarodzeniowych z takim samym rysunkiem. Mimo że nie były tanie, to sprzedały się w mgnieniu oka. Lawina ruszyła. Początkowo kartki były wysyłane w kopertach. Dopiero w 1869 roku jednocześnie w Londynie i Wiedniu narodził się pomysł stworzenia kartki do „otwartej korespondencji".
Dopiero w latach 50.XIX wieku kartka z życzeniami została przekształcona z drogiego, ręcznie robionego i ręcznie dostarczanego prezentu do popularnych i niedrogich środków komunikacji osobistej. W dużej mierze przyczynił się do tego postęp w dziedzinie druku i mechanizacji. Warto też dodać, że na początku kartki były wysyłane w kopertach.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 19 grudnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze