Liczba wilków w Polsce wzrosła w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, więc spotkania wilka z człowiekiem mogą być coraz częstsze. Nie znaczy to jednak, że będą nieść niebezpieczeństwo. Mało kto wie, że wilk szary to dzikie zwierzę, które boi się człowieka. Nie jest on taki straszny, jak przedstawiany jest w bajkach, choć to dziki i duży drapieżnik.
W opolskich lasach żyje mu się stosunkowo dobrze, bo znajduje w nich mnóstwo pożywienia, a to z kolei pozwala mu pełnić ważną rolę w ekosystemie. Jak zapewnia Nadleśnictwo Opole wilk szary to nasz naturalny sprzymierzeniec w regulacji liczebności zwierzyny. W ostatnich dekadach nie było ich u nas zbyt wiele więc jako społeczeństwo będziemy musieli od nowa nauczyć się z nimi żyć. To, że coraz częściej ludzie napotykają na swojej drodze wilka, może być związane z zimową pogodą i większą widocznością w lesie. Dzięki temu o wiele łatwiej je dostrzec. Warto zatem zachować czujność i ostrożność.
Co zrobić jeśli na naszej drodze pojawi się wilk? Jeśli opanujemy kilka prostych reguł nasze bezpieczeństwo wcale nie musi okazać się zagrożone. Wilk jest zwierzęciem stroniącym od kontaktów z człowiekiem, lecz jednocześnie bardzo ciekawskim. Najprawdopodobniej nie będzie próbował skracać dystansu z człowiekiem w środowisku naturalnym. Jeśli jednak stanie się inaczej, może to znaczyć, że natrafiliśmy na tzw. wilka zuchwałego, który może zachowywać się inaczej niż zdrowy, dziki osobnik.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 19 grudnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze