Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 03:19
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://dlarodziny.opolskie.pl/2024/07/12/opolska-karta-rodziny-i-seniora-jest-z-wami-10-lat/
Reklama http://www.budopap.pl/

Świątynie oraz odkrycia archeologiczne

Rejestr zabytków to spis najcenniejszych dla polskiego dziedzictwa obiektów: nieruchomych, ruchomych oraz archeologicznych. W tym spisie znajdują się też obiekty z terenu gminy Tarnów Opolski.
Świątynie oraz odkrycia archeologiczne

Źródło: ww.zabytek.pl, Aglomeracja Opolska

Rejestr zabytków jest podstawową formą ochrony zabytków i prowadzony jest na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 roku oraz rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2011 roku w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem. 

Warto podkreślić, że rejestr dla zabytków na terenie województwa prowadzi wojewódzki konserwator zabytków dla obiektów. Umieszczenie obiektu na liście wywołuje skutki w postaci objęcia ich ochroną prawną, pozwalającą na ingerencję państwa w konstytucyjnie chronione prawo własności. Oznacza to, że na wszelkie działania, ingerujące w strukturę zabytku trzeba mieć zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków.

W przypadku gminy Tarnów Opolski w tym rejestrze znajdują się dwie świątynie. Jedną z nich jest kościół parafialny pw. Opatrzności Bożej w Raszowej. Do rejestru trafił na początku lutego 1966 roku. Pierwszy kościół został konsekrowany przez biskupa Romkę pod koniec XIII wieku. Wtedy powstała też parafia i określone zostało jej uposażenie. Obecna barokowa świątynia pochodzi z lat 1791–1792. W 1938 roku od strony południowej dobudowano nawę boczną. 

Drugim kościołem, który został objęty taką formą ochrony, jest świątynia pw. św. Marcina w Tarnowie Opolskim. Do rejestru obiekt trafił w 1973 roku. Nie wiadomo, kiedy w tej lokalizacji powstał pierwszy kościół. Zakłada się, że mógł być on zbudowany na przełomie XIV i XV wieku. Potwierdzają to dokumenty z XV wieku. W XVII wieku w miejscowości wybuchł wielki pożar, który zniszczył też kościół. Wkrótce go odbudowano. Kolejna duża zmiana, jeśli chodzi o wygląd tego sakralnego obiektu, wiązała się z 1913 roku. Rozpoczęła się wtedy budowa nowego kościoła. Ustalono, że patronem nowego kościoła będzie św. Marcin. W jego bryłę wkomponowano fragment dotychczasowego kościoła z jego ołtarzem. Powstała także wysoka wieża o wysokości 40 metrów. Uroczyste poświęcenie kościoła odbyło się 16 maja 1916 roku. 

Warto też wspomnieć o stanowiskach archeologicznych, wpisanych do rejestru zabytków województwa opolskiego. W przypadku gminy Tarnów Opolski jedno z cennych archeologicznie stanowisk odkryto w Kątach Opolskich. W 1973 roku wpisano do rejestru osadę produkcyjną z czasów wpływów rzymskich. Bardzo ciekawych odkryć archeologicznych dokonano też w Kosorowicach. Do rejestru opolskiego konserwatora zabytków trafiły aż trzy lokalizacje z tej miejscowości. Specjaliści od przeszłości na podstawie znalezionych artefaktów stwierdzili, że w Kosorowicach była kiedyś osada kultury łużyckiej (V okres epoki brązu/ wczesna epoka brązu). Odkryto też ślady osady kultury przeworskiej z czasów późnego okresu rzymskiego). Obie te lokalizacje znalazły się w rejestrze zabytków w 1990 roku. Inną lokalizację archeologiczną odkryto nieco wcześniej w 1987 roku. Znaleziono ślady osady kultury przeworskiej z czasów wpływów rzymskich oraz średniowiecza. W tym samym roku do rejestru trafiła miejscowość Miedziana. Również tam podczas wykopalisk odkryto osadę kultury przeworskiej. Swoje miejsce w rejestrze ma też wieś Raszowa z odkryciem takiego samego rodzaju. W 1986 roku zapadła decyzja o wpisaniu tego stanowiska archeologicznego na listę cennego dziedzictwa kulturowego Polski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekamiAutor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 6.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…
Reklama
Reklama