Międzynarodowy Dzień Owoców przypadający 1 lipca został zapoczątkowany przez niemieckich studentów podczas pikniku w berlińskim Parku Muru (Mauerpark) w 2007 roku. Od tamtego czasu święto zyskuje coraz większy rozgłos i jest obchodzone z prawdziwą radością na całym świecie. Dietetycy oraz specjaliści do spraw żywienia zgodnie twierdzą, że warzywa i owoce powinny stanowić połowę dziennej porcji tego, co spożywamy. Natomiast według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinniśmy zjadać minimum 5 porcji warzyw i owoców dziennie (porcja jest liczona jako 80 g), przez co możemy zapobiegać chorobom cywilizacyjnym oraz schorzeniom geriatrycznym.
Prawdziwe źródło witamin
Owoce i warzywa są bogatym źródłem m.in. błonnika pokarmowego, witamin, składników mineralnych, związków flawonoidowych, fitoestrogenów, pektyn, łatwo przyswajalnych cukrów i kwasów organicznych. Im więcej owoców w codziennym jadłospisie, tym lepiej dla naszego zdrowia. Dodatkowo ich kolor jest powiązany ze składnikami odżywczymi i może nam podpowiedzieć w jakim aspekcie zdrowia mogą być dla naszego organizmu wsparciem. Czerwone jak: wiśnie, żurawina, arbuz, czerwona porzeczka, pomidory, buraki, papryka swoją barwę zawdzięczają likopenowi oraz antocyjanom o właściwościach przeciwutleniających. Ciekawym owocem w tym gronie są czereśnie, które pomagają w zasypianiu, ponieważ zawierają melatoninę – hormon odpowiedzialny za regulowanie cyklu snu. Pomarańczowe i żółte jak banany, ananas, cytryna, morele, kurkuma, marchew swoją barwę zawdzięczają karotenoidom i mają dużo prowitaminy A. Biorą one udział w usuwaniu z organizmu wolnych rodników i pomagają zachować zdrowy wzrok. Zielone jak agrest, kiwi, zielone jabłka, awokado, sałata, szpinak, jarmuż swoją barwę zawdzięczają chlorofilowi i są bardzo dobrym źródłem kwasu foliowego. Wpływają korzystnie na układ odpornościowy. Niebieskie i fioletowe jak jeżyny, jagody, aronia, borówki, bakłażany, winogrona swoją barwę zawdzięczają antocyjanom. Wpływają głównie na zmniejszenie stresu oksydacyjnego organizmu.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 11 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze