Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 17:35
Przeczytaj:

Profilaktyka ginekologiczna w praktyce - jak dbać o własne zdrowie zanim pojawią się choroby?

  • 21.02.2024 12:27
Profilaktyka ginekologiczna w praktyce - jak dbać o własne zdrowie zanim pojawią się choroby?

Profilaktyka ginekologiczna obejmuje wszystkie działania, które mają zapobiegać schorzeniom dróg rodnych i wykrywać je na wczesnym etapie. Dzięki temu wiele z nich można wyleczyć lub zahamować ich przebieg. Dlatego też lekarze zachęcają, by każda kobieta przynajmniej raz w roku odwiedzała gabinet ginekologiczny we Wrocławiu i sprawdzała stan swojego zdrowia.

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa?

Na pierwszą wizytę do ginekologa powinna udać się każda dziewczynka, która ukończyła 12 lat i miesiączkuje. Do gabinetu musi przyjść z opiekunem prawnym. Warto dla swojej córki wybrać lekarza, który ma wśród pacjentek nastolatki i cieszy się dobrą opinią. Najgorsze, co może wyniknąć z pierwszego kontaktu z ginekologiem, to uraz i niechęć do regularnych badań w przyszłości.

Podczas badania lekarz ocenia wielkość i kształt narządów płciowych. Pobierze także wymaz do cytologii. Wielu ginekologów wykonuje również badanie gruczołów piersiowych, ale nie jest to obowiązkowy element wizyty.

Jak często chodzić do ginekologa?

Każda kobieta powinna robić badania ginekologiczne raz w roku. Najlepszym momentem na wizytę u lekarza jest czas między 3. a 5. dniem po skończonej miesiączce. Wszystko dlatego, że dzięki cienkiej warstwie błony śluzowej macicy na tym etapie cyklu najłatwiej jest wykonać USG, cytologię i zbadać piersi. W praktyce jednak, szczególnie przy nieregularnych cyklach, zgranie dnia cyklu z terminem w gabinecie może być trudne. W takiej sytuacji do lekarza można pójść w każdym dowolnym dniu cyklu poza czasem krwawienia, gdy badanie jest niemożliwe do wykonania.

Z jakimi schorzeniami udać się do ginekologa?

Prócz rutynowych wizyt gabinet ginekologiczny powinny również odwiedzić kobiety, które borykają się z takimi problemami, jak:

bolesne i obfite miesiączki

upławy

pieczenie, swędzenie pochwy i sromu

bóle podbrzusza

objawy towarzyszące menopauzie

zaburzenia hormonalne.

Na dodatkową wizytę u ginekologa powinny umówić się również kobiety, które planują ciążę lub zamierzają rozpocząć współżycie. Ginekolog to osoba, z którą można omówić metody antykoncepcji oraz zabezpieczenia się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Kobiety w ciąży na pierwszą wizytę winny umówić się pomiędzy 6. a 8. tygodniem i nie później niż do 12. tygodnia ciąży.

Regularne badanie ginekologiczne pozwala uniknąć groźnych dla zdrowia i życia schorzeń. Wśród nich jest rak szyjki macicy. U pacjentek, u których zdiagnozowano chorobę we wczesnym stadium, szansa na całkowite wyleczenie jest bardzo duża. W czasie wizyty lekarz będzie widzieć także inne zmiany: torbiele, narośle, które może na bieżąco monitorować i zlecać ich wycięcie, jeśli to konieczne.