Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 17:48
Przeczytaj:

Zaświadczenie o niekaralności - co warto o nim wiedzieć?

Zaświadczenie o niekaralności to ważny dokument, który można uzyskać na kilka sposobów. Do wyboru mamy drogę listowną, elektroniczną lub formularz w punkcie informacyjnym. Jest wydawane od razu i kosztuje zaledwie 20 lub 30 złotych. To niezbędny dokument wtedy, gdy przykładowo kandydujemy na niektóre stanowiska. Czym cechuje się zaświadczenie o niekaralności? Co warto o nim wiedzieć?
  • 21.09.2023 08:53
Zaświadczenie o niekaralności - co warto o nim wiedzieć?

Zaświadczenie o niekaralności

Ile zapłacimy za zaświadczenie o niekaralności? Opłata wynosi 20 złotych wtedy, gdy złożymy wniosek elektronicznie lub 30 złotych wtedy, gdy złożymy wniosek metodą tradycyjną. W przypadku elektronicznej formy, opłatę wnosimy podczas wypełniania wniosku, korzystając z płatności elektronicznych. Z kolei w innej sytuacji płatność można uiścić przelewem na konto Ministerstwa Sprawiedliwości, gotówką w kasie sądu lub Ministerstwa Sprawiedliwości, czy też znakami opłaty sądowej (dostępne są w kasie sądu). Pamiętajmy o tym, aby w tytule przelewu wpisać imię i nazwisko danej osoby oraz datę, która oznaczona została jako data wystawienia wniosku. 

Okazuje się, że niektóre osoby nie muszą wnosić zapłaty za zaświadczenie o niekaralności. Dotyczy to głównie wolontariuszy, którzy zostaną kierownikami obozu lub wychowawcami dzieci i młodzieży. Do wniosku należy wtedy dołączyć pismo od organizatora kolonii, które będzie potwierdzać to, że konkretna osoba chce w ramach wolontariatu pracować na obozie lub kolonii. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.

Zaświadczenie o niekaralności przez Internet

Niezwykle wygodne jest skorzystanie z elektronicznych rozwiązań, bez konieczności wychodzenia z domu. Jak zatem uzyskać zaświadczenie o niekaralności? Konieczne są następujące kroki:

  • Posiadanie Profilu Zaufanego lub komercyjnego certyfikatu kwalifikowanego
  • Założenie konta na stronie Krajowego Rejestru Karnego
  • Złożenie wniosku na platformie KRK o wydanie zaświadczenia
  • Opłacenie wniosku
  • Podpisanie wniosku certyfikatem kwalifikowanym lub Profilem Zaufanym

Zaświadczenie jest wydawane bez zwłoki, najpóźniej w terminie do 7 dni. Zazwyczaj otrzymujemy je jednak znacznie szybciej. Jeżeli informacje mają dotyczyć danych z rejestru karnego innego państwa UE, ten czas może się wydłużyć. Zaświadczenie uzyskamy zatem do 20 dni roboczych dla osób fizycznych i do 10 dni roboczych dla innych podmiotów. Dokument uzyskujemy w formie elektronicznej, za pomocą pliku XML, podpisanego podpisem elektronicznym. Można także korzystać z wersji zapisanej na płycie CD lub USB. Ważnym dokumentem jest tylko i wyłączenie wersja cyfrowa. 

Zaświadczenie o niekaralności uzyskane tradycyjnie

Istnieje możliwość uzyskania zaświadczenia o niekaralności tradycyjnie, wypełniając papierowy formularz. Wniosek złożymy w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego w Warszawie lub w dowolnym punkcie informacyjnym KRS-u, działającym przy sądach. Istotne jest to, aby do wniosku dołączyć potwierdzenie zapłaty. Jak już wiemy, zaświadczenie uzyskamy praktycznie od ręki, przy czym należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. 

Jeżeli poszukujemy innych metod uzyskani zaświadczenia o niekaralności, godna uwagi jest także forma listowna. Trzeba jednak pamiętać o tym, że cała procedura może trwać nawet do 3 tygodni. W tej sytuacji wniosek wysyłamy do dowolnego punktu informacyjnego KRS-u lub Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego w Warszawie. 

Wypełnienie wniosku o zaświadczenie o niekaralności nie jest trudnym zadaniem. W razie jakichkolwiek wątpliwości skorzystać można z pomocy w punkcie informacyjnym KRK, w którym składany jest wniosek.

Zaświadczenie o niekaralności bywa niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy staramy się o niektóre stanowiska. Faktem jest, że złożenie wniosku o uzyskanie zaświadczenia może odbywać się elektronicznie, osobiście lub listownie. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest metoda elektroniczna, która nie wymaga wychodzenia z domu. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, które pozwolą szybko i bez zbędnej zwłoki uzyskać zaświadczenie o niekaralności. 

Artykuł sponsorowany