Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 22:48
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama APN PRACA

Społeczne

W tym dziale znajdziecie artykuły dotyczące historii lokalnej, kultury, zdrowia, ekologii. A także wywiady, czy redakcyjne akcje. 

E-papierosy na receptę to nie mit
E-papierosy na receptę to nie mit

Czy e-papierosy powinny być przepisywane na receptę? Z takiego założenia wychodzą Brytyjczycy, którzy traktują wspominane urządzenia, jako jedno z narzędzi pomocy osobom uzależnionym od papierosów. Czy to właściwa droga?

Dzisiaj, 11:49
Jak dbać o przepompownię ścieków?
Jak dbać o przepompownię ścieków?

Plada zapewnia profesjonalny serwis przepompowni ścieków w gminie Łubniany. Niedawno, zespół pracowników przeprowadził serwis tłoczni ścieków w Luboszycach. Czynność ta jest ważna dla zapewnienia funkcjonowania infrastruktury kanalizacyjnej oraz ochrony środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniami.

08.05.2024 12:52
Rzeka nie jest śmietnikiem
Rzeka nie jest śmietnikiem

Rzeki, naturalne żyły życia na naszej planecie, od zawsze dostarczały wodę pitną, żywność, a także były kluczowe dla transportu i handlu. Niestety, w dzisiejszych czasach, wiele z tych rzek zmaga się z poważnym problemem: zanieczyszczeniem śmieciami. To nie tylko estetyczny problem, ale także zagrożenie dla życia w wodzie i zdrowia publicznego.

08.05.2024 12:46
Uwaga! Są zakazy wstępu do lasów
Uwaga! Są zakazy wstępu do lasów

Ze względu na masowe pojawienie się chrabąszcza majowego leśnicy muszą przeprowadzić opryski chemiczne. W związku z tym w kilku leśnictwach Nadleśnictwa Opole wprowadzono zakaz wstępu do lasu. Opryski nie zagrażają ludziom i zwierzętom.

08.05.2024 12:44
[ZDJĘCIA] w Opolu trwa Święto Wojciechowe
[ZDJĘCIA] w Opolu trwa Święto Wojciechowe

Dziś (4 maja) w Opolu odbywa się Święto Wojciechowe. W programie przewidziano wiele atrakcji.

04.05.2024 15:40
Opolanki w finale Miss Polski
Opolanki w finale Miss Polski

Rozstrzygnięty został półfinał konkursu piękności Miss Polski 2024. W hotelu Kolumna Park w Przygoniu niedaleko Łodzi spotkało się 59 najpiękniejszych kobiet w Polsce. Jury wyłoniło 32 finalistki, które w lipcu powalczą o koronę i tytuł Miss Polski. Wśród nich są dwie przedstawicielki z naszego województwa: 25-letnia opolanka Sylwia Kowcuń oraz 22-letnia krapkowiczanka Alicja Grzejszczak.

02.05.2024 09:37
Gwiazdy na Dniach Ozimka
Gwiazdy na Dniach Ozimka

Ozimek odkrywa powoli szczegóły związane ze świętem miasta. W tym roku feta będzie trwała dwa dni. Podobnie jak w poprzednich latach nie zabraknie wielu atrakcji oraz gwiazd wielkiego formatu.

30.04.2024 13:39
Samorząd to również rząd! Jak samorządowcy mogą wspierać walkę z globalnym ociepleniem?  Część druga.
Samorząd to również rząd! Jak samorządowcy mogą wspierać walkę z globalnym ociepleniem? Część druga.

Kwiecień 2024 roku to wyjątkowy czas dla lokalnych środowisk i dla zwykłych mieszkańców. W kwietniu 2024 roku wybieramy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych gmin i rad miejskich. Są to wybory najważniejsze z punktu widzenia naszego codziennego życia i to właśnie w wyborach samorządowych głosujemy na osoby z naszej najbliższej okolicy, czyli osoby dobrze nam znane. Obecny czas jest również istotny ze względu na możliwość wsparcia lokalnej przyrody poprzez sprawdzenie programów, planów i obietnic poszczególnych kandydatów dotyczących działań na rzecz ochrony przyrody i walki ze zmianami klimatycznymi oraz ich skutkami.

29.04.2024 11:55
Sejm zdecydował: język śląski będzie językiem regionalnym?
Sejm zdecydował: język śląski będzie językiem regionalnym?

W piątek (26.04) Sejm przyjął ustawę uznającą język śląski za język regionalny. To już ósma próba izby niższej polskiego parlamentu aby język śląski został wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych. Tym razem zakończyła się sukcesem. Teraz ustawą zajmie się Senat, a w przypadku pozytywnej decyzji senatorów, ustawa zostanie przedłożona do podpisu prezydenta.

26.04.2024 12:52
Samorząd to również rząd! Jak samorządowcy mogą wspierać walkę z globalnym ociepleniem?  Część pierwsza.
Samorząd to również rząd! Jak samorządowcy mogą wspierać walkę z globalnym ociepleniem? Część pierwsza.

7 kwietnia wybieraliśmy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, którzy najlepiej znają problemy mieszkańców swoich wsi, miasteczek oraz miast. Wybory samorządowe to czas szczególny dla środowisk lokalnych i naszego miejsca zamieszkania. Są to wybory najważniejsze z punktu widzenia codziennego życia każdego mieszkańca i to właśnie w wyborach samorządowych głosujemy na osoby z naszej najbliższej okolicy, czyli osoby dobrze nam znane. Są to jedyne wybory, w których głosujemy na sąsiadów czy inne osoby mieszkające w pobliżu. Praca samorządowców to również praca nad ochroną przyrody i lokalnego środowiska naturalnego. Jakie zatem znaczenie mają wybory samorządowe dla ochrony środowiska? W jaki sposób samorządowcy mogą lokalnie pracować na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi?

23.04.2024 12:18
Jeden krok do zdrowego budowania – przeczytaj „Poradnik Inwestora”
Jeden krok do zdrowego budowania – przeczytaj „Poradnik Inwestora”

Czy naturalne materiały i technologie budowlane – mające zerowy lub wręcz ujemny ślad węglowy – można zastosować na szeroką skalę przy budowie domu jednorodzinnego lub w inwestycji publicznej? Oczywiście, że tak! Jak to zrobić krok po kroku pokazuje „Poradnik Inwestora”, pierwszy w Polsce przystępny zbiór wiedzy o materiałach i technologiach naturalnych. Jest adresowany zarówno do inwestorów indywidualnych, samorządowych jak i deweloperów. A przede wszystkim pozwala zrozumieć, czym jest to budownictwo, z jakich rozwiązań korzysta oraz dlaczego są one warte zastosowania.

22.04.2024 11:56
Wody gruntowe w Polsce:  zasoby, wykorzystanie i perspektywy
Wody gruntowe w Polsce: zasoby, wykorzystanie i perspektywy

Obieg wody w przyrodzie stanowi fundamentalny element równowagi ekosystemów, bez którego funkcjonowanie życia na Ziemi byłoby niemożliwe. Woda przemierza różne etapy cyklu wodnego, w tym istotną rolę odgrywają wody podziemne, które aktywnie uczestniczą w tym procesie. Ich znaczenie jest tak ogromne, że ich objętość, sięgająca nawet kilkakrotnie wód oceanicznych, stawia je w centrum uwagi w kontekście dostępności zasobów wodnych.

10.04.2024 14:09
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama