Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 13:48
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama APN PRACA

Rowy melioracyjne w ochronie przeciwpowodziowej i nie tylko…

Chociaż niedostrzegalne na pierwszy rzut oka są ważnym elementem miejsc związanych z działalnością człowieka. Rowy melioracyjne to podłużne zagłębienia w ziemi mające na celu zbieranie nadmiaru ilości wody z okolicy. Rów melioracyjny można inaczej nazwać sztucznym ciekiem wodnym.
Rowy melioracyjne w ochronie przeciwpowodziowej i nie tylko…

Źródło: wikipedia.org, static.tygodnik-rolniczy.pl

Kryzys klimatyczny
Nawet 99% naukowców uważa, że za globalne ocieplenie odpowiada człowiek. 97% prac naukowych dotyczących zmian klimatu wskazuje na antropogeniczne przyczyny kryzysu klimatycznego. To przede wszystkim my - ludzie musimy zmagać się z konsekwencjami zaniedbania środowiska naturalnego. Jednym ze skutków nieprawidłowych działań człowieka lub ich braku są powodzie, a także nadmierne susze. Oba ekstremalne zjawiska są równie niebezpieczne dla człowieka, jego domostw oraz działalności rolniczej. Musimy sobie uświadomić, że już teraz potrzeba jest dostosowania się do nowych nieprzychylnych warunków. Nieprzystosowanie się do tej trudnej sytuacji w jakiej znalazł się człowiek może zagrażać nam na wielu płaszczyznach. Zagrożenia te obejmują wiele sfer naszego życia, od bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia do wielkiego kryzysu żywnościowego. Do głównych konsekwencji skutków klimatycznych, a tym samym powodzi i suszy należą straty społeczne, finansowe i ekologiczne. Do najbardziej znanych i oczywistych konsekwencji zalania osad ludzkich należą uszkodzenie lub zniszczenie budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej,  uszkodzenie infrastruktury drogowej oraz zniszczenie wałów przeciwpowodziowych i urządzeń wodnych. Zalanie miast i wsi wodą doprowadza do zanieczyszczeń źródeł wody ściekami, chemikaliami i wszelkimi substancjami, które dostaną się do wody. Woda zbierając wszystko co napotka na swojej drodze wywołuje skażenie chemiczne i bakteriologiczne środowiska, a to z kolei może skutkować chorobami, a nawet epidemiami. Biorąc pod uwagę aspekty ekologiczne wspomnieć należy, iż powódź doprowadza do powstawania osuwisk oraz erozji gleby, czyli zniszczenia naturalnej jej struktury. Jednym ze skutków powodzi jest również zniszczenie naturalnych siedlisk organizmów występujących na terenie powodziowym.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 25 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama