Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 20:29
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Światło, medytacja i aktywność fizyczna

Zmiana roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i psychikę. Przyjście zimy często wiąże się z tzw. depresją zimową, której objawy obejmują obniżony nastrój, zmniejszoną energię i motywację, a także problemy ze snem.
Światło, medytacja  i aktywność fizyczna

Depresja zimowa jest spowodowana głównie brakiem naturalnego światła słonecznego, które jest niezbędne do produkcji serotoniny - neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za regulację nastroju. Dni są krótsze, a nasza ekspozycja na naturalne światło słoneczne jest znacznie ograniczona. To może powodować obniżenie poziomu serotoniny i dopaminy w mózgu, co z kolei prowadzi do wystąpienia objawów depresji. Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z negatywnymi skutkami zimowej aury na naszą psychikę jest terapia światłem. Specjalne lampy emitujące intensywne światło, które przypomina naturalne światło słoneczne, pozwalają na zminimalizowanie objawów depresji zimowej. Naświetlenia taką lampą przez określony czas każdego dnia, może znacznie poprawić samopoczucie. Innym sposobem na zwiększenie produkcji serotoniny w organizmie jest regularna medytacja. Może ona pomóc w redukcji stresu i lęku oraz poprawić nastrój. Regularna praktyka medytacji jest pomocna w okresie zimowym, kiedy psychika ludzka jest bardziej podatna na negatywne działanie braku promieni słonecznych. Ważne jest także utrzymanie aktywności na świeżym powietrzu. Choć zimowe warunki mogą czasami do tego zniechęcać, regularna aktywność fizyczna na zewnątrz może pomóc w zwiększeniu poziomu energii i poprawie samopoczucia. Spacer, jazda na rowerze czy ćwiczenia na świeżym powietrzu sprawią, że poczujemy się lepiej dzięki uwalnianiu endorfin - hormonów szczęścia. Warto także zadbać o odpowiednią dietę bogatą w witaminę D. Zimą dostęp do naturalnych źródeł tej witaminy jest ograniczony. Warto zatem włączyć do swojej diety produkty takie jak ryby, mleko, jajka, owoce czy soki pomarańczowe. Witamina D ma kluczowe znaczenie dla naszej psychiki i odporności.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 25 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama