Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 17:03
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Wielka termomodernizacja

W ostatnich latach coraz więcej placówek użytku publicznego w naszym regionie przechodzi termomodernizację. Dzięki temu gminy oszczędzają na rachunkach, a także przyczyniają się do poprawy jakości powietrza.
Wielka termomodernizacja

Źródło: gmina Chrząstowice

Termomodernizacja to przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku. Zadanie bardzo często zakłada również wymianę starego urządzenia grzewczego. Wymieniane są przede wszystkim stare kopciuchy, które szkodzą środowisku. Emitują one do atmosfery niebezpieczne dla zdrowia i życia szkodliwe substancje w wysokich stężeniach.

Od wielu już lat gminy w województwie opolskim i w całej Polsce pozyskują rozmaite dofinansowania na prace związane z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej. Fundusze najczęściej pochodzą z programów rządowych i unijnych, ale nie tylko. Zdarza się, że samorządy finansują tego rodzaju przedsięwzięcia z własnego budżetu.

Jedną z gmin, które w ostatnim czasie podjęły się kilku zadań związanych z termomodernizacją budynków publicznych, są Chrząstowice. W 2022 roku na terenie gminy przeprowadzono inwestycje w dwóch placówkach oświatowych - w Publicznej Szkole Podstawowej w Dębiu oraz w Publicznej Szkole Podstawowej w Chrząstowicach. Co ciekawe, zadania prowadzone były w tym samym czasie. W budynku szkoły podstawowej w Dębiu ocieplono ściany zewnętrzne, a na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne. Aktualnie budynek ogrzewany jest za pomocą pompy ciepła, która zastąpiła stary węglowy piec. Inwestycja została dofinansowana z rządowego programu Polski Ład. W przypadku szkoły podstawowej w Chrząstowicach zakres prac był podobny. Obejmował on m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych, wymianę części okien i drzwi zewnętrznych, montaż fotowoltaiki oraz wymianę pieca. W tej placówce zamontowano nowoczesny piec na pellet, który zastąpił starego kopciucha. Na to zadanie gmina Chrząstowice pozyskała dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości ponad 70 procent wartości zadania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama