Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 15:54
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/people/Autolux/100089368071233/
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

Przygotowali śląskie słodkości

W 21. Międzynarodowych Targach Turystyki „W Stronę Słońca” w Opolu wzięła udział gmina Turawa. O walorach kulturowych tego terenu oraz dziedzictwie kulinarnym opowiadali wójt Dominik Pikos oraz mieszkanka miejscowości Węgry Lidia Fronia.
Przygotowali śląskie słodkości

Źródło: gmina Turawa

Ważnym elementem tej prezentacji było przygotowanie lokalnych słodkości na bazie dawnych przepisów. Przygotowano popisowe śląskie dania, m.in. ciasto z suszoną śliwką. W 2021 roku krajowa kapituła konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” nagrodziła je tytułem kulinarnej perły. Przedstawiciele gminy Turawa pokazali również, jak przygotować tradycyjny śląski deser, czyli cytrynową spajzę. 

- Został on wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych – opowiada Lidia Fronia. – Należał kiedyś do bardzo popularnych deserów na Śląsku Opolskim. Jest to szczególna słodkość, ponieważ powstaje na bazie surowych jaj. Muszą być one jak najlepszej jakości. Poza tym należy pamiętać, że deser należy wykonać na krótko przed podaniem. Ze względu na użycie surowych jaj najlepiej spożyć go jak najszybciej i nie przechowywać później w lodówce. 

Lidia Fronia przyznaje, że regionalna kuchnia śląska to jej pasja. Uważa, że te przepisy trzeba zatrzymać w ludzkiej pamięci, bo to dziedzictwo i tradycja Opolszczyzny. Wiele receptur na dawne dania kuchni śląskiej wyniosła z rodzinnego domu. Poza tym kolekcjonuje stare przepisy.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 1 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:29Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: Antonina ŻabaTreść komentarza: Według ksiąg parafialnych w Kamieniu Śląskim w Miedzianej, w początkowych latach jej istnienia, mieszkała tylko jedna rodzina ewangelicka, JedzikowieData dodania komentarza: 14.10.2024, 19:26Źródło komentarza: Fryderycjańskie wsieAutor komentarza: KokoTreść komentarza: No i....sprawa ucichła...🤷‍♀️Data dodania komentarza: 26.09.2024, 18:23Źródło komentarza: Dramatyczne odkrycie w Suchym Borze: zwłoki znaleziono w lesieAutor komentarza: GCTreść komentarza: Ważna jednostka w systemie Ratownictawa i Ochrony PPOŻ. Oddani Strażacy z szefem Teodorem na czele. Trzeba im pomócData dodania komentarza: 18.08.2024, 23:23Źródło komentarza: Zbierają na nowy wózAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: Skąd on miał młotek? Jeśli przyniósł ze sobą to musiał tam iść z zamiarem zabicia..Data dodania komentarza: 30.07.2024, 00:00Źródło komentarza: Zabił prostytutkę młotkiem i uciekłAutor komentarza: tulowiczaninTreść komentarza: Proponuję zapoznać się z faktami, sprawa została nagłośniona na FB, i wyjaśniona w ciągu 1 dnia dzięki wytężonej pracy pracowników tutejszego ZGKIM, PZW jeżeli jest zarządcą tego terenu powinno samo zadbać o stan tego środowiska nie licząc na postronne osoby, natomiast miejsce wypływu nie znajduje się w środku miejscowości przy głównej drodze tylko na peryferiach miasta przy wylocie podrzędnej drogi.Tworzenie wydumanych sensacji, a nie rzetelne dziennikarstwoData dodania komentarza: 27.06.2024, 20:26Źródło komentarza: Staw zatruty ściekami
Reklama
Reklama